Liczba wyświetleń: 609
NIEMCY. O 150 proc. wzrosła liczba osób zatrudnionych w Niemczech za pośrednictwem agencji skupionych w Polskim Forum HR.
Spośród wszystkich delegowanych pracowników lub pracowników rekrutowanych na potrzeby niemieckich pracodawców, najliczniejszą grupę stanowią pielęgniarki i pielęgniarze oraz opiekunki (opiekunowie) – 47 proc. Grupa ta dominowała już na długo przed całkowitym otwarciem niemieckiego rynku pracy od 1 maja br. Większość agencji zatrudnienia, delegujących Polaków do Niemiec, pracowała wyłącznie z tą grupą zawodową.
Kolejną ważną grupą są wykwalifikowani specjaliści, głównie: ślusarze, cieśle, malarze, spawacze, elektrycy.
Specjaliści IT stanowili około 13 proc. wszystkich pracowników, którzy wyjechali do Niemiec po pierwszym maja lub też wyjadą w ciągu kilku tygodni, bowiem finalizowane są już umowy z pracodawcami niemieckimi.
Grupą, która z pewnością będzie się powiększać, są pracownicy produkcyjni – ocenia Lewiatan. Poziom wynagrodzeń tej grupy w Niemczech jest blisko 4 razy wyższy niż w Polsce. Dodatkowo, nie zawsze jest tu potrzebna znajomość języka niemieckiego – w przypadku zespołu pracowników wystarczy, że jego kierownik zna ten język w stopniu komunikatywnym.
Pracownicy call center stanowią aż 7 proc. wszystkich osób, które wyjechały za pośrednictwem agencji. Wcześniejsze prognozy nie wskazywały na tak duże zainteresowanie pracodawców niemieckich tą grupą. Aby otrzymać pracę w call center, trzeba przede wszystkim wykazać się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego. Wśród zakontraktowanych pracowników inżynierowie stanowią jedynie 4 proc. wszystkich delegowanych pracowników za pośrednictwem agencji PFHR. Jednym z powodów są zapewne bardzo wysokie wymagania, jakie się im stawia – niezbędne jest długoletnie doświadczenie zawodowe oraz bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Pracownicy, którzy spełnią te wymagania, są najczęściej rekrutowani w Polsce i zatrudniani bezpośrednio u niemieckich pracodawców. Sektory, do których są oni kierowani, to najczęściej przemysł samochodowy, transportowy i lotniczy.
Źródło: Władza Rad