Liczba wyświetleń: 1326
Prezes utrudnia przeprowadzenie referendum strajkowego. Złamał ustawę, nie wydając związkowcom listy pracowników – informuje na swojej stronie internetowej Związkowa Alternatywa. Pracownicy domagają się większych płac i godnego traktowania.
Spór pracowników z zarządem w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji trwa od 16 stycznia. Wtedy pracownicy zgłosili swoje żądania o podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego o 1200 zł brutto oraz wprowadzenie dodatku stażowego. „W ramach mediacji nie zaproponowano pracownikom nic nowego” — informuje Piotr Szumlewicz ze Związkowej Alternatywy. Aktualne średnie wynagrodzenie oscyluje w granicach 4-4,5 tys. złotych netto.
Już kilkadziesiąt pracowników elbląskich wodociągów, na ponad 200 w całej spółce, należy do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Usług, który pozostaje zrzeszony w Związkowej Alternatywie. Prezes Marek Misztal wziął udział mediacjach, które nie przyniosły rozstrzygnięcia, a dnia 26 marca spisany został protokół rozbieżności. Od 18 kwietnia rozpoczęto zbieranie podpisów pod referendum strajkowym.
Sytuacja zaostrzyła się po ostatnim piśmie prezesa, w którym informuje, że wypowiedzi pracowników o żądaniach godzą w dobre imię spółki, naruszają podstawowe obowiązki pracownicze dbania o zakład pracy i mogą stanowić podstawę do sankcji dyscyplinarnych.
Na odpowiedź związkowców nie trzeba było długo czekać. Określili jako bulwersujące zachowanie prezesa, który stoi na czele spółki miejskiej, utrzymywanej z podatków mieszkańców. „Uznał on, że formułowanie postulatów płacowych przez działaczy związkowców to naruszenie dobrego imienia spółki” – piszą pracownicy.
Samorząd milczy w sprawie warunków pracy w EPWiK. „Jeśli referendum zakończy się sukcesem, związek ogłosi akcję strajkową. Jednocześnie wciąż liczymy, że władze miejskie zaangażują się w sprawę i wymuszą na prezesie poprawę warunków pracy w EPWiK” – czytamy na stronie Związkowej Alternatywy. Spółka elbląskich wodociągów pozostaje w 100% własnością lokalnego samorządu.
Na podstawie: ZA.org.pl
Źródło: FaktyiAnalizy.info
Czy komuś jeszcze rośnie zużycie wody, rośnie stale kwartał po kwartale, mimo że zużywa jej tyle samo a nawet mniej?