Gazprom chce podwyższyć cenę gazu dla PGNiG

Opublikowano: 15.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1436

PGNiG poinformowało, że w dniu 14 stycznia otrzymało od pełnomocnika PAO Gazprom i OOO Gazprom Export wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie. Wyjaśniono, że chodzi o rewizję cen gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego.

„Gazprom oczekuje podwyższenia ceny kontraktowej z mocą wsteczną, w ramach wniosków o renegocjację Gazpromu z 8 grudnia 2017 r. oraz 9 listopada 2020 roku” – przekazało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Gazprom Export potwierdził, że złożył wniosek do międzynarodowego arbitrażu o rewizję ceny kontraktu z polskim PGNiG: „Dziś, 14 stycznia 2022 roku, Gazprom Export i PAO Gazprom zainicjowały wniosek do międzynarodowego arbitrażu o retrospektywną rewizję warunków cenowych kontraktu na zakup i sprzedaż gazu z polską spółką PGNiG SA z 1996 roku” – poinformował Gazprom Export.

Jak skomentował Prezes Zarządu PGNiG SA Paweł Majewski, żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest całkowicie bezzasadne. Dodał, że wniosek Gazpromu o podwyższenie cen gazu to odpowiedź na wcześniejsze wnioski PGNiG o jej obniżenie. W roku 2011 i 2015 PGNiG korzystało z prawa do arbitrażu i w marcu 2020 r. Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG. „Złożenie przez Gazprom wezwania na arbitraż inicjuje określoną w kontrakcie jamalskim procedurę rozstrzygania sporów. PGNiG podejmuje w tej sprawie odpowiednie kroki w celu dochodzenia swoich praw i ochrony interesów Spółki” – czytamy w komunikacie PGNiG

Gazociąg Jamał-Europa obok Gazociągu Północnego i GTS Ukrainy stanowi jeden z głównych tras dostaw rosyjskiego gazu rurociągowego do Europy. Magistrala o długości ponad 2 tys. km biegnie na terytorium czterech państw – Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec i może pompować do 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Kontrakt długoterminowy między Gazpromem a Polską na tranzyt gazu do Europy gazociągiem Jamał-Europa wygasł 17 maja 2020 roku i nie został przedłużony. W latach 2020-2021 Gazprom rezerwował przepustowość gazociągu w ramach procedury aukcji. Długoterminowy kontrakt Gazpromu i PGNiG na dostawy gazu bezpośrednio do Polski wygasa 31 grudnia 2022 roku. Strona polska wielokrotnie powtarzała, że nie zamierza przedłużać tej umowy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.