Liczba wyświetleń: 1616
Z relacji „Guardiana” (07.01.2022 r.) wynika, że w dużych miastach Kazachstanu ogarniętych wcześniej chaosem, przywrócono spokój. W wyniku dotychczasowych zamieszek są ofiary śmiertelne wśród policji jak również osób cywilnych.
Prezydent Kassym-Jomart Tokajev apelując o zachowanie spokoju stwierdził, że sytuację spowodowały czynniki zewnętrzne. Obserwatorzy oceniają, że pretekstem do niepokojów była podwyżka cen paliw, choć bardziej przekonującym powodem była chęć obalenia rządu i uzyskanie większego wpływu na gospodarkę paliwami. Płynne złoto Kazachstanu zapewnia, że jest 2-im pod względem posiadanych zasobów gazu i ropy państwem Eurazji. Biura przedstawicielskie koncernów paliwowych USA założone w Kazachstanie zainteresowane są dostawami maszyn i urządzeń do przetwórstwa naftowego. Ten sektor rynku zdominowany jest przez przemysł Rosji i Chin. Większość istniejących przedsiębiorstw ma charakter spółek joint-venture.
Ogólny przebieg zamieszek ulicznych relacjonowany przez świadków i lokalnych dziennikarzy wskazuje na podobieństwa do ukraińskiego majdanu. Dotychczasowy system odpowiedzialności za „budzący zastrzeżenia” stan państwa został podważony przez zwolenników opozycji. 06.01.2021 r. szereg budynków administracji w mieście Almaty uległo podpaleniu, zniszczono witryny obiektów handlowych plądrując wnętrza. Na apel prezydenta Tokayewa skierowany do CSTO (Organizacji Układu Bezpieczeństwa, do której należą: Rosja, Białoruś, Turkmenia, Armenia, Kirgizja, Kazachstan) wkroczyły oddziały rosyjskie celem zaprowadzenia ładu. Aresztowano ponad 3000 osób, 400-poddano hospitalizacji, 748 policjantów i żołnierzy gwardii narodowej zostało rannych, 18 straciło życie. Jedna osoba została znaleziona z odciętą głową.
W rozmowie z lokalnym dziennikarzem wiele osób przyznawało, że wyległy na ulicę w wyniku nakłaniania do buntu przeciwko polityce władz. Przerwana łączność internetowa i telefoniczna utrudniła przekaz informacji. W oficjalnym przekazie telewizyjnym podano zarzut o wykorzystywaniu osób cywilnych do działań terrorystycznych. Od rana 05.01.2021 r. w kraju obowiązuje stan wyjątkowy po tym jak prezydent przyjął dymisję całego rządu przejmując jednocześnie funkcję szefa Rady Bezpieczeństwa po wcześniejszym ustąpieniu Nursultana Nazarbajewa. Celem oddziałów sojuszniczych jest ochrona infrastruktury państwa.
W innych dużych miastach jak Aktobe, kiedy okazało się, że nie działają bankomaty, doszło do aktów wandalizmu, niszczenia i podpalania pojazdów.
Państwa zachodnie dotychczas wyczekujące reakcji Rosji na sytuację na Ukrainie nie wydają się uspokojone obecnością rosyjskiego kontyngentu w Kazachstanie. W opinii Liz Truss, sekretarz brytyjskiego MSZ komentującej sytuację w Kazachstanie „Wszelka misja i działanie w obronie własnego interesu muszą być zasadne i proporcjonalne.”
Opracowanie: Jola
Na podstawie: TtheGuardian.com
Źródło: WolneMedia.net