Kazachstan

Opublikowano: 07.01.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 924

Z relacji „Guardiana” (07.01.2022 r.) wynika, że w dużych miastach Kazachstanu ogarniętych wcześniej chaosem, przywrócono spokój. W wyniku dotychczasowych zamieszek są ofiary śmiertelne wśród policji jak również osób cywilnych.

Prezydent Kassym-Jomart Tokajev apelując o zachowanie spokoju stwierdził, że sytuację spowodowały czynniki zewnętrzne. Obserwatorzy oceniają, że pretekstem do niepokojów była podwyżka cen paliw, choć bardziej przekonującym powodem była chęć obalenia rządu i uzyskanie większego wpływu na gospodarkę paliwami. Płynne złoto Kazachstanu zapewnia, że jest 2-im pod względem posiadanych zasobów gazu i ropy państwem Eurazji. Biura przedstawicielskie koncernów paliwowych USA założone w Kazachstanie zainteresowane są dostawami maszyn i urządzeń do przetwórstwa naftowego. Ten sektor rynku zdominowany jest przez przemysł Rosji i Chin. Większość istniejących przedsiębiorstw ma charakter spółek joint-venture.

Ogólny przebieg zamieszek ulicznych relacjonowany przez świadków i lokalnych dziennikarzy wskazuje na podobieństwa do ukraińskiego majdanu. Dotychczasowy system odpowiedzialności za „budzący zastrzeżenia” stan państwa został podważony przez zwolenników opozycji. 06.01.2021 r. szereg budynków administracji w mieście Almaty uległo podpaleniu, zniszczono witryny obiektów handlowych plądrując wnętrza. Na apel prezydenta Tokayewa skierowany do CSTO (Organizacji Układu Bezpieczeństwa, do której należą: Rosja, Białoruś, Turkmenia, Armenia, Kirgizja, Kazachstan) wkroczyły oddziały rosyjskie celem zaprowadzenia ładu. Aresztowano ponad 3000 osób, 400-poddano hospitalizacji, 748 policjantów i żołnierzy gwardii narodowej zostało rannych, 18 straciło życie. Jedna osoba została znaleziona z odciętą głową.

W rozmowie z lokalnym dziennikarzem wiele osób przyznawało, że wyległy na ulicę w wyniku nakłaniania do buntu przeciwko polityce władz. Przerwana łączność internetowa i telefoniczna utrudniła przekaz informacji. W oficjalnym przekazie telewizyjnym podano zarzut o wykorzystywaniu osób cywilnych do działań terrorystycznych. Od rana 05.01.2021 r. w kraju obowiązuje stan wyjątkowy po tym jak prezydent przyjął dymisję całego rządu przejmując jednocześnie funkcję szefa Rady Bezpieczeństwa po wcześniejszym ustąpieniu Nursultana Nazarbajewa. Celem oddziałów sojuszniczych jest ochrona infrastruktury państwa.

W innych dużych miastach jak Aktobe, kiedy okazało się, że nie działają bankomaty, doszło do aktów wandalizmu, niszczenia i podpalania pojazdów.

Państwa zachodnie dotychczas wyczekujące reakcji Rosji na sytuację na Ukrainie nie wydają się uspokojone obecnością rosyjskiego kontyngentu w Kazachstanie. W opinii Liz Truss, sekretarz brytyjskiego MSZ komentującej sytuację w Kazachstanie „Wszelka misja i działanie w obronie własnego interesu muszą być zasadne i proporcjonalne.”

Opracowanie: Jola
Na podstawie: TtheGuardian.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.