Dźwięk ma masę?

Opublikowano: 25.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2664

W artykule, opublikowanym właśnie na łamach “Physical Review Letters”, grupa fizyków wysunęła hipotezę, że fale dźwiękowe… posiadają masę. To zaś by oznaczało, że mogą odczuwać bezpośredni wpływ grawitacji. Uczeni sugerują, że fonony w polu grawitacyjnym mogą posiadać masę.”Można by się spodziewać, że zagadnienia z zakresu fizyki klasycznej, takie jak to, są od dawna rozstrzygnięte” – mówi główny autor artykułu, Angelo Esposito z Columbia University. “Wpadliśmy na to przypadkiem”, dodaje.

W ubiegłym roku Alberto Nicolis z Columbia University i Riccardo Penco z Carnegie Mellon University zasugerowali, że fonony mogą mieć masę w materii nadciekłej. Esposito i jego zespół twierdzą, że efekt ten można obserwować też w innych ośrodkach, w tym w zwykłych płynach, ciałach stałych oraz w powietrzu.

Mimo, że masa niesiona przez fonon jest niewielka i wynosi około 10-24 grama, może być mierzalna. Jednak, jeśli próbujemy ją zmierzyć, okaże się że jest ona ujemna, zatem fonon będzie „spadał do góry”, czyli oddalał się od źródła grawitacji.

“Gdyby ich masa była dodatnia, opadałyby w dół. Jako, że jest ujemna, opadają w górę” – mówi Riccardo Penco. Przestrzeń na jakiej „opadają” jest równie niewielka, co ich masa i zależy od medium, przez który fonon się przemieszcza. W wodzie, gdzie dźwięk przenosi się z prędkością 1,5 kilometra na sekundę, ujemna masa fononu powoduje, że odchylenie wynosi 1 stopień na sekundę. Taki odchylenie bardzo trudno zmierzyć.

Nie jest to jednak niemożliwe. Zdaniem Esposito można by tego dokonać w ośrodku, w którym dźwięk przemieszcza się bardzo wolno. Wykonanie pomiaru powinno być możliwe np. w nadciekłym helu, gdzie prędkość dźwięku może spaść do kilkuset metrów na sekundę. Alternatywnym sposobem dla poszukiwania miniaturowych skutków przechodzenia fononu przez egzotyczne ośrodki może być szczegółowe badania bardzo intensywnych fal dźwiękowych.

Z wyliczeń zespołu Esposito wynika, że trzęsienie ziemi o sile 9 stopni powinno uwolnić tyle energii, że zmiana przyspieszenia dźwięku w polu grawitacyjnym powinna być mierzalna za pomocą zegarów atomowych. Co prawda obecnie dostępna technologia nie jest wystarczająco czuła, by wykryć pole grawitacyjne fal sejsmicznych, ale w przyszłości powinno być to możliwe.

“Zanim nie przeczytałem tego artykułu, sądziłem, że fale dźwiękowe nie przenoszą masy” – mówi Ira Rothstein z Carnegie Mellon University. “To ważne badania, gdyż okazuje się, że w fizyce klasycznej, o której sądzimy, że ją rozumiemy, można znaleźć coś nowego. Wystarczy dokładnie się przyjrzeć, by znaleźć niezbadane obszary”.

Esposito nie wie, dlaczego dotychczas nikt nie wpadł na ten pomysł, co jego zespół. “Może dlatego, że zajmujemy się fizyką wysokich energii, więc grawitacja to nasz chleb powszedni. To nie żadne teoretyczne czary-mary. Można było wpaść na to już przed wielu laty”.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Ilustracja: Geralt (CC0)
Na podstawie: ScientificAmerican.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 26.07.2019 00:57

    A pamiętacie trąby Jerycha?
    Buddyjscy mnisi Himalajów potrafili miotać ogromnymi głazami w celach obronnych dzięki fali stojącej słupa dźwiękowego.
    Indianie za pomocą okrzyku przywoływali linie świata i na nich fruwali.
    Aborygeni śpiewem rozmawiają z żywiołami i namawiają je do różnych zachowań.

    Strasznie śmieszy mnie naiwność naukowa (archeologia) , że dawne ludy były głupsze od nas.
    Co ciekawe są to w większości wyznawcy darwinizmu (biologia), którzy jako dogmat utrzymują długoletnie (miliony lat) procesy zmian struktury biologicznej, jednocześnie starając się udowodnić bezdyskusyjność i niepodważalność dogmatu o jaskiniowcach zaraz za jakieś kilkanaście tysięcy lat. A wcześniej człowiek małpa. Tacy bystrzacy jak teraz mogliśmy być conajmniej 5 razy w ciągu ostatniego miliona lat. A takich milionów lat biologicznych “geniuszy” mogło być kilkaset. A ile lat byliśmy biologicznymi “debilami” w porównaniu do dzisiejszego “geniuszowania”?

    Jeśli wierzyć teorii ewolucji, jest to niemal pewne. Czemu zatem wciąż traktujemy przodków jak…
    … no cóż, każde pokolenia ma się za najmądrzejszych. Niemal w całości umierając głupimi.

    Osobiście uważam, że nie pochodzimy od małpy. Jesteśmy projektem znacznie krótszym. Skoro tak łatwo rozkawałkować planetę, co maja ochotę dziś uczynić niektóre systemy polityczne, jest statystycznie (matematyka) niemal niemożliwym, że dotąd tego nie zrobiliśmy, za każdym razem dochodząc do dzisiejszych wysokoenergetycznych wniosków.

    Projekt Adam, pangalaktyczny, międzyczasowy, podróżnik warstw wielowymiarowych, wydaje się być rozsądniejszy, jako wizja bazowa.

    Wracając do artykułu,
    Masa (instrument, drgawnik głośnika) wywołuje dźwięk. dźwięk przyciąga oddala masy. Prędkości ultra z łatwością nanoszą kierunki zwrotu spinów kul złożonych. I połączyć to z jeszcze częstotliwościami subatomowymi…

    https://www.youtube.com/watch?v=gIFM4Nzpoyo

    Ciekawe kiedy wojsko ujawni grawitacyjne dryfy i siłowniki?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.