Liczba wyświetleń: 3196
Międzynarodowy zespół naukowy roztopił złoto w temperaturze pokojowej. Do odkrycia doszło przypadkiem.
Ludvig de Knoop z Chalmers University of Technology chciał zobaczyć, jak na tomy złota wpływa największe powiększenie ich w mikroskopie elektronowym. „Byłem naprawdę zaskoczony” – mówił de Knoop. Tym, co go tak zadziwiło było odkrycie, że w temperaturze pokojowej, pod wpływem działania mikroskopu, wierzchnia warstwa złota uległa stopieniu.
„To niezwykłe zjawisko, które daje nam nową podstawową wiedzę o złocie” – stwierdził uczony. Modelowanie komputerowe wykazało, że do stopienia złota nie doszło wskutek podnoszenia temperatury przez człowieka, a w wyniku oddziaływania niedoskonałego pola elektrycznego, które wzbudziło atomy.
Odkrycie, że złoto może w ten sposób zmienić swoją strukturę jest nie tylko spektakularne, ale też ma przełomowe znaczenie dla nauki, mówią naukowcy. Będzie to miało olbrzymi wpływ na nauki o materiałach.
Uczeni odkryli też, że możliwe jest przełączanie pomiędzy strukturą stałą a stopioną, dzięki czemu mogą powstać nowe typy czujników, katalizatorów czy tranzystorów. „Jako, że możemy kontrolować i zmieniać właściwości atomów na powierzchni otwierają się nam nowe możliwości zastosowań materiału” – stwierdziła współautorka badań profesor Eva Olsson.
Warto tutaj podkreślić, że zmiana stanu skupienia na powierzchni zaszła w próbce o szerokości liczonej w nanometrach. Uzyskanie podobnego efektu na próbkach większych rozmiarów wymagałoby zastosowania napięcia elektrycznego, jakiego nie jesteśmy w stanie osiągnąć.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Ilustracja: Alexander Ericson
Na podstawie: Geek.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl
Przypadek – to właśnie jest sedno nauki. Wszystkie tzw. Postępy w nauce są przypadkowe, a większość ludzi nauki przez całe życie powiela przypadkowe odkrycia i kompletnie niczego nie odkrywa. Polecam dzieło nieprzeciętnego umysłu – T. Khun „Struktura rewolucji naukowych”
To jest ta technologia sprzed Potopu, tak budowali Sacsayhuaman i inne budowle. Era Wodnika, era wiedzy. To nic nowego, to już było. Gratulacje My. To jeszcze Vimany, wolna energia i przebudowa społeczeństwa. Inaczej nigdzie dalej niż ,,widok komina na chacie,, nie polecimy.
Mam nadzieję że nie tylko złoto ale i inne pierwiastki w podobny sposób powinny być przerabiane , a produkowane śmieci do wtórnego odzysku. Może zamiast mikroskopów pokojowych, odwrócimy teleskopy i wiązka światła posłuży nam do rozpadu różnych materiałów, tzw. soczewki działanie.