99% światowej populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem

Opublikowano: 18.04.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1030

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdza obecnie, że 99% światowej populacji jest narażonych na zwiększone ryzyko zachorowań z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaostrzyła swoje wytyczne dotyczące jakości powietrza mniej więcej sześć miesięcy temu, a teraz opublikowała nową aktualizację na swoim portalu danych o zanieczyszczeniu powietrza.

WHO szacuje, że 99% światowej populacji jest narażonych na zwiększone ryzyko chorób serca, udaru mózgu, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka i zapalenia płuc z powodu obecnego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Na podstawie danych z ponad 6 tys. gmin WHO stwierdziła, że ​​jakość powietrza jest najniższa w regionach wschodniej części Morza Śródziemnego i Azji Południowo-Wschodniej, a następnie w Afryce.

„Po pandemii niedopuszczalne jest, aby z powodu zanieczyszczenia powietrza doszło do 7 milionów zgonów, którym można by zapobiec, i niezliczonych lat dobrego zdrowia, którym można by zapobiec. Jednak nadal zbyt wiele inwestycji jest dokonywanych w zanieczyszczonym środowisku, a nie w czystym, zdrowym powietrzu” – powiedziała dr Maria Neira, szefowa Wydziału Środowiska, Zmiany Klimatu i Zdrowia WHO.

Baza danych WHO obejmuje teraz pomiary dwutlenku azotu oprócz PM2,5 i PM10, które odnoszą się do cząstek stałych o wielkości odpowiednio 2,5 mikrometra lub mniej i 10 mikrometrów lub mniej. Dwutlenek azotu powstaje głównie w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak jazda miejska, podczas gdy cząstki stałe są generowane z wielu różnych źródeł, takich jak transport, rolnictwo, elektrownie itp.

„Cząstki stałe, zwłaszcza PM2,5 mogą przenikać głęboko do płuc i przedostawać się do krwiobiegu, powodując zaburzenia sercowo-naczyniowe, mózgowo-naczyniowe (udar) i oddechowe. Pojawiają się dowody, że cząstki stałe wpływają na inne narządy i powodują inne choroby” – powiedziała WHO.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

5

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 18.04.2022 14:38

    Czyli to teraz tak będą tłumaczyć masom czemu tak wiele zaszczypanych osób będzie umierać? No, sprytnie…

  2. andi170 19.04.2022 07:31

    WHO to samo zło banda ekooszołomów zbijających potężne majątki na narracji globalnego ocieplenia i głupocie ludzi dających sobą manipulować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.