99% światowej populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdza obecnie, że 99% światowej populacji jest narażonych na zwiększone ryzyko zachorowań z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaostrzyła swoje wytyczne dotyczące jakości powietrza mniej więcej sześć miesięcy temu, a teraz opublikowała nową aktualizację na swoim portalu danych o zanieczyszczeniu powietrza.

WHO szacuje, że 99% światowej populacji jest narażonych na zwiększone ryzyko chorób serca, udaru mózgu, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka i zapalenia płuc z powodu obecnego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Na podstawie danych z ponad 6 tys. gmin WHO stwierdziła, że ​​jakość powietrza jest najniższa w regionach wschodniej części Morza Śródziemnego i Azji Południowo-Wschodniej, a następnie w Afryce.

„Po pandemii niedopuszczalne jest, aby z powodu zanieczyszczenia powietrza doszło do 7 milionów zgonów, którym można by zapobiec, i niezliczonych lat dobrego zdrowia, którym można by zapobiec. Jednak nadal zbyt wiele inwestycji jest dokonywanych w zanieczyszczonym środowisku, a nie w czystym, zdrowym powietrzu” – powiedziała dr Maria Neira, szefowa Wydziału Środowiska, Zmiany Klimatu i Zdrowia WHO.

Baza danych WHO obejmuje teraz pomiary dwutlenku azotu oprócz PM2,5 i PM10, które odnoszą się do cząstek stałych o wielkości odpowiednio 2,5 mikrometra lub mniej i 10 mikrometrów lub mniej. Dwutlenek azotu powstaje głównie w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak jazda miejska, podczas gdy cząstki stałe są generowane z wielu różnych źródeł, takich jak transport, rolnictwo, elektrownie itp.

„Cząstki stałe, zwłaszcza PM2,5 mogą przenikać głęboko do płuc i przedostawać się do krwiobiegu, powodując zaburzenia sercowo-naczyniowe, mózgowo-naczyniowe (udar) i oddechowe. Pojawiają się dowody, że cząstki stałe wpływają na inne narządy i powodują inne choroby” – powiedziała WHO.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl