Liczba wyświetleń: 3845
Przegląd kilku krótkich informacji ze świata. Trzy dotyczą Polaków.
1. W wieku 65 lat zmarł Maxi Jazz, czyli Maxwell Fraser, wokalista i lider zespołu muzyki elektronicznej Faithless z Wielkiej Brytanii. Znany był z takich hitów jak „God Is a DJ” czy „Insomnia”. Może jestem ignorantem, ale nigdy wcześniej ich nie słyszałem. A wy?
2. „Około dwie trzecie wszystkich zagranicznych bezdomnych w Berlinie pochodzi z Europy Wschodniej. Nie ma żadnych oficjalnych danych” – informuje strona ObdachlosinBerlin.de. Polska ambasada w Berlinie uważa, że połowa wszystkich bezdomnych w mieście to Polacy.
3. Na zlecenie portalu Oko.press zapytano Niemców, czego życzyliby Polakom. 44% ankietowanych życzy im zmiany władzy, 7% utrzymania się PiS-u u władzy, a 49% pytanie tak zaskoczyło, że nie wiedzieli, co odpowiedzieć. Ciekawe, czego Polacy życzyli Niemcom?
4. Podczas zamieszek kurdyjskich w Marsylii we Francji został zamordowany 22-letni piłkarz Adel Santana Mendy i dwie inne osoby. Prokuratura nazwała atak rasistowskim, a społeczność kurdyjska żąda uznania zabójstwa trzech osób za akt terroru.
5. „Falklandy nie są brytyjskie, ale należą do Argentyny. Argentyńska reprezentacja odniosła zasłużone zwycięstwo w piłce nożnej. Niech teraz podtrzymają to na polu polityki zagranicznej” – napisał na „Twitterze” były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, mieszając, podobnie jak inni politycy w 2022 roku, sport z polityką.
6. Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó powiedział w podcaście „Odważna prawda o Węgrzech”, że „postępowy liberalizm nie jest jedynym postępowym kierunkiem”. Przytaknął mu Zoltán Kovács, sekretarz stanu ds. komunikacji i stosunków międzynarodowych, dodając, że Węgry przez ostatnie ponad 12 lat miały „patriotyczny, chrześcijańsko-demokratyczny, antymainstreamowy i nieprogresywny rząd, który w dodatku odnosi sukcesy, czego liberalny mainstream nie może strawić”.
7. Prawie 800 polskich dzieci ze Lwowa na Ukrainie wzięło udział w Świątecznych Spotkaniach Teatralnych zorganizowanych przez polski konsulat. „Większość dzieci […] nigdy wcześniej nie była w teatrze. Dla nich było to wielkie, bardzo piękne przeżycie” – powiedziała z dumą konsul generalna Eliza Dzwonkiewicz. Aby zmuszanie dzieci do śpiewania kolęd po spektaklu nie było zbyt traumatyczne, wręczano im łakocie.
Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Oko.press, PAP, Nczas.com, DailyNewsHungary.com, MediaNarodowe.com, DoRzeczy.pl, MagnaPolonia.org
Źródło: WolneMedia.net