60 lat “zupek chińskich”

Opublikowano: 26.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 864

Najsłynniejsze na świecie danie fast food obchodzi 60. urodziny.

Ojcem zupek chińskich jest Japończyk pochodzenia tajwańskiego Momofuku Ando, który w 1958 roku zorganizował pierwszą na świecie fabrykę makaronu Chikin Ramen o smaku kurczaka.

Ando w zniszczonej po wojnie Japonii szukał różnych sposobów, aby się wzbogacić. Pewnego razu wymyślił produkt, który zmienił świat. Do okupowanej i głodującej Japonii USA wysyłały ogromne ilości mąki pszennej. Ando rozpoczął swoje eksperymenty i wymyślił coś niezwykłego: opakowaną w celofanową folię bryłkę suszonego makaronu, która natychmiast ożywała po zalaniu jej wrzątkiem i zamieniała się w pyszny Chikin Ramen, jeśli dosypało się do niej przyprawy.

25 sierpnia 1958 roku nowy produkt wszedł na japoński rynek. Kosztował 35 jenów. Jak na tamte czasy, to bardzo dużo, bo miska makaronu w ulicznej knajpce kosztowała 6 razy mniej. Początkowo Chikin Ramen kupowali jedynie bikiniarze, jako symbol nowości, ale z czasem makaron stał się ważną częścią życia w nowej Japonii, gdzie ludzie bogacili się, ale mieli coraz mniej czasu na jedzenie.

Zdjęcie: kropekk_pl (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.