40 bieszczadzkich żubrów do odstrzału

Opublikowano: 13.01.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1817

Lasy Państwowe wystąpiły do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na odstrzał 40 żubrów z zachodniej części Bieszczad i ją dostały. Co było powodem tej decyzji?

Według specjalistów żubry w Bieszczadach cierpią na telazjozę, pasożytniczą chorobę, roznoszona przez larwy much. Lasy Państwowe, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby, postanowiły odstrzelić 40 żubrów z populacji liczącej obecnie 326 sztuk, podaje serwis PAP.

Specjaliści zapewniają, że zabite zostaną tylko te zwierzęta, które mają już wyraźne symptomy ciężkiej choroby, a ich życie to pasmo cierpienia. Faktycznie objawy telazjozy są bardzo dotkliwe – prowadzą do całkowitej utraty wzroku i autoagresji u zwierząt, nawet do samoamputacji oka.

Żubry są w Polsce gatunkiem chronionym i odstrzał może być realizowany jedynie pod specjalnymi warunkami. Jednym z nich jest właśnie choroba, która może zagrażać całej populacji i w tym przypadku specjaliści podjęli decyzję o uśmierceniu żubrów. Czy to zatrzyma rozprzestrzenianie się choroby?

Leśnicy i weterynarze Lasów Państwowych zwracają uwagę na dość duże zagęszczenie żubrów w Bieszczadach, co wpływa na łatwe zakażanie się osobników. Nie można w tym wypadku wykluczyć kolejnych odstrzałów, jeśli choroba będzie dotykać coraz większej grupy.

GDOŚ wydaje również zgodę na odstrzał z powodu agresywnego stosunku do ludzi, chorób, których nie można leczyć oraz kontuzji uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.