25% mężczyzn w Rosji umiera przed 55. rokiem życia

Opublikowano: 03.02.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 401

25 procent mężczyzn w Rosji umiera przed 55. rokiem życia, a główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest picie dużych ilości alkoholu, głównie wódki – wynika z badania opublikowanego w “The Lancet”. W Wielkiej Brytanii tak młodo umiera 7 proc. mężczyzn, a w USA – mniej niż 1 proc.

Wśród przyczyn zgonów w Rosji wymienia się schorzenia wątroby czy zatrucie alkoholem, a także wypadki po spożyciu alkoholu i samobójstwa.

Średnia długość życia mężczyzn w Rosji wynosi 64 lata, co plasuje ją wśród 50 krajów świata z najgorszym wynikiem w tej kategorii.

Międzynarodowy zespół badaczy w latach 1999-2010 śledził wzorce i zwyczaje związane z piciem alkoholu ok. 151 tys. dorosłych mężczyzn w Rosji w trzech miastach – Barnaule, Bijsku i Tomsku. W tym czasie zmarło ok. 8 tys. z nich.

Naukowcy opierali się również na wcześniejszych badaniach, w których rodziny ok. 49 tys. zmarłych pytano o zwyczaje bliskich związane z piciem alkoholu.

Badanie zamieszczone 31 stycznia w prestiżowym naukowym czasopiśmie jest uważane za najbardziej kompleksowe tego rodzaju w Rosji – zaznaczyła BBC.

Współautor badania prof. Richard Peto z Oksfordu zwrócił uwagę, że wskaźniki śmiertelności w Rosji wahały się w ciągu minionych 30 lat, kiedy to restrykcje na alkohol oraz poczucie socjalnej stabilizacji były odmienne za prezydentur Michaiła Gorbaczowa, Borysa Jelcyna i Władimira Putina.

Autorami badania byli naukowcy z rosyjskiego ośrodka badań nad nowotworami w Moskwie, z Oksfordu oraz z międzynarodowej agencji badań nad rakiem Światowej Organizacji Zdrowia.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.