24 lata więzienia za odmowę noszenia hidżabu

Opublikowano: 29.08.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1117

24 lata – to czas, jaki ma spędzić za kratami Saba Kord Afszari. Sąd w Teheranie nie znalazł żadnych okoliczności łagodzących. Mało tego, wyrok został zwiększony o połowę z powodu wcześniejszych „licznych zarzutów” i wcześniejszej aktywności skazanej.

https://www.youtube.com/watch?v=xI8EP6s9vFc

Afszari stanęła przed sądem 19 sierpnia, oskarżona o „szerzenie zepsucia i prostytucji poprzez zdjęcie hidżabu i chodzenie bez niego”, a także o „nielegalne zgromadzenie i zmowę”. Wczoraj ogłoszono wyrok.

Afshari została aresztowana w sierpniu 2018 roku w parku Studenckim w Teheranie i osadzona najpierw w więzieniu Qarchak, a potem na oddziale kobiecym w więzieniu Ewin. Pierwszy wyrok opiewał na rok pozbawienia wolności za zakłócanie porządku publicznego. Została wypuszczona przed terminem w lutym 2019 roku na mocy amnestii. Jednak aktywistka utrzymywała, że jej wypuszczenie to farsa i przedstawienie rozegrane przez urzędników państwowych.

Będąc na wolności Saba Kord Afszari wielokrotnie krytycznie wypowiadała się o fatalnej sytuacji w dziedzinie praw człowieka w Iranie. „Kiedy na własne oczy zobaczyłem sytuację w więzieniach, szczególnie w Qarchak, doszedłem do wniosku, że my w Iranie mamy tylko prawa człowieka tylko teoretycznie. W rzeczywistości w Iranie nie ma praw człowieka, nie mówiąc już o przestrzeganiu praw człowieka w więzieniach” – mówiła Afshari.

Administracja próbowała wywierać na nią naciski inwigilując ją i aresztując jej matkę Rahele Ahmadi, ale niczego nie osiągnęli.

Afshari została ponownie aresztowana na początku czerwca 2019 roku, zabrana do więzienia Qarchak, a następnie przeniesiona na oddział 2A w więzieniu Ewin, owianym złą sławą z uwagi na liczne przypadki znęcania się nad przetrzymywanymi i tortur. Oddział ten jest pod kontrolą Departamentu Wywiadu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Potem została skierowana ponownie na oddział kobiecy w Ewin, gdzie pozostaje po ogłoszeniu wyroku.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 29.08.2019 13:17

    Widać publiczność nie jest przygotowana na obrabowanie Iranu. Trzeba trochę popracować na poparcie ataku. Wysyła się aktywistów, którzy spiskują, a pewnie jednym z wielu zarzutów było to, że się ubiera niestosownie. Albo w ogóle cała historia wymyślona na potrzeby petrobiznesu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.