1200 euro miesięcznie za nic

Opublikowano: 01.06.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1910

Od dzisiaj, 1 czerwca, rusza w Niemczech eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym. Po trzech latach będzie można sprawdzić, co z niego wynikło.

Eksperyment jest ściśle ograniczony liczbowo – jedynie 122 osoby go otrzymają. Chętnych było o wiele więcej. O możliwość otrzymywania przez trzy lata co miesiąc 1200 euro starało się ponad dwa miliony osób.

Otrzymanie bezwarunkowego dochodu podstawowego, zgodnie z jego nazwą, nie jest ograniczone żadnymi warunkami. Jak podaje dw.pl nie trzeba być człowiekiem w potrzebie: bezrobotnym, wykluczonym, biednym. Otrzymywanie pieniędzy nie jest też obwarowane żadnymi zobowiązaniami. Poza wypełnianiem dokumentów, a i tych jest niewiele: siedem formularzy w ciągu trzech lat trwania doświadczenia.

Co ciekawe, państwo niemieckie nie dołoży do tego ani grosza. Pieniądze pochodzą od prywatnych darczyńców. Zmobilizowała ich do tej szczodrości organizacja pożytku publicznego z Berlina „Mój dochód podstawowy”. Wyniki badań na grupie 122 osób odpowiedzieć mogą na bardzo ważne pytania. Dotyczyć one będą nie tylko zachowań ludzkich w sytuacji, w której mają zabezpieczone podstawowe potrzeby, ale też ich aktywności, postrzegania świata i stosunku do pracy.

Organizacja „Mój dochód podstawowy” jest zdania, że bezwarunkowy dochód podstawowy generalnie uczyni ludzi szczęśliwszymi. Zdejmie om z głowy wiele trosk życia codziennego, na które narażeni są dzisiaj uczestnicy kapitalistycznego porządku.

Doświadczeniu, jak informuje dw.pl, z zainteresowaniem przyglądają się instytucje badania rynku takie jak np. Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych. Obserwacje zachowań uczestników eksperymentu dadzą odpowiedź na wiele interesujących naukowców pytań. Między innymi ciekawi ich czy pieniądze będą odkładać, czy podejmą pracę czy tez będą ja ograniczać, na co przeznaczą czas wolny, jeśli zrezygnują z aktywności zawodowej.

Wyniki doświadczenia mogą okazać się pomocne w dyskusji nad bezwarunkowym dochodem podstawowym w skali nie tylko jednego kraju. Dyskusja ta toczy się od wielu lat, a dotychczasowe wyniki podobnych eksperymentów nie są wcale jednoznaczne.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. MasaKalambura 01.06.2021 10:46

  że też u nich nie ma podejrzeń o manipulacje przy doborze odbiorców.

  U nas to by były jaja. Trzy lata za 5000. Ciekawe brutto czy netto
  https://youtu.be/bysKgEnQEw0?t=302

 2. Crash 01.06.2021 15:24

  U nas to wiadomo kto by dostał, a dokładniej mówiąc czyi członkowie rodziny…..

 3. Szwęda 01.06.2021 15:39

  Ja bym tam chciał dostawać, już się w życiu narobiłem i niczego się nie dorobiłem, tylko chorób! Roboty powinny robić za człowieka, ale najwyraźniej rozwój techniki i cybernetyki został celowo bardzo wyhamowany. Psychopatyczne potwory w ludzkiej postaci rządzące światem chcą spełniać swoje sadystyczne marzenia i obserwować jak miliony ludzi będą się wiły w męczarniach!!!

 4. Matylda 01.06.2021 17:36

  Tak! Roboty do roboty, a ludzie powinni tworzyć ogrody i sztukę.

 5. woma123 02.06.2021 00:26

  HI

  Kilka miesięcy temu Szwajcarzy w ogólnonarodowym referendum (przypominam że tam jego wyniki są obligujące dla władzy) wyrazili (zdecydowaną większością) sprzeciw wobec ewentualnych planów wprowadzenia tzw. “dochodu podstawowego”.

  Głupi jacyś ci Szwajcarzy? Czy co?

  DuDuS

  PS.
  A morze to po prostu mądry, cywilizowany naród, umiejący się posługiwać takim narzędziem jak demokracja (w szczególności bezpośrednia) i wysoko sobie ceniący pracę oraz wynikające z niej profity! Ale to moje prywatne w tej kwestii zdanie, starego człowieka który nauczył się pracować jako nastolatek i w pracy upatruje swoje człowieczeństwo.

 6. Szwęda 02.06.2021 16:04

  Myslisz, że Szwajcarzy dorobili się ogromnego bogactwa na zwykłej, męczącej, długoletniej, ciężkiej pracy? To się grubo mylisz i tutaj pies pogrzebany! W ogóle porównywanie w jakimkolwiek aspekcie takiej Szwajcarii z wielomilionowymi krajami a takim krajem jak Polska w szczególności, jakiekolwiek porównywania mija się z celem i do niczego nie prowadzi, bo te kraje to 2 kompletnie odmienne światy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.