102 000 000 euro kary dla Google

Opublikowano: 16.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2274

Włoski Urząd Antymonopolowy nałożył na Google grzywnę w wysokości ponad 102 mln euro za „nadużycie pozycji dominującej na rynku”. To kolejna w ostatnim czasie kara dla tego technologicznego giganta za nieuczciwe praktyki wobec konsumentów i konkurentów.

Decyzja Urzędu to wynik sprawy aplikacji JuicePass, opracowanej przez włoską firmę energetyczną Enel X i służącą do lokalizowania terminali do ładowania samochodów elektrycznych. Google odmówił udostepnienia jej miejsca na platformie Google Play. Zdaniem włoskiego Urzędu firma naruszyła tym artykuł 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Jak napisano w uzasadnieniu, „we Włoszech około trzy czwarte smartfonów korzysta z systemu Android”, w związku z czym „dzięki systemowi Android i sklepowi z aplikacjami Google Play, Google zajmuje na rynku pozycję dominującą”. Dlatego „odmawiając Enel X Italia (…) udostępnienia miejsca dla JuicePass, Google bezpodstawnie ograniczyło możliwości użytkownikom aplikacji firmy Enel”.

Działania Google wobec JuicePass wynikały najprawdopodobniej z tego, iż ze względu na udogodnienia oferowane przez tę aplikację mogła ona w zakresie wsparcia dla kierowców aut elektrycznych stać się konkurencją dla Google Maps. Zadowolenia z decyzji Urzędu Antymonopolowego nie kryła broniąca praw konsumenckich organizacja Codacons. „Nieraz podkreślaliśmy, że nadmierna potęga Google przynosi szkody nie tylko operatorom, ale przede wszystkim korzystającym z usług firmy konsumentom” – napisali jej przedstawiciele w oświadczeniu.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.