Żywe bakterie na powierzchni ISS pochodzą z kosmosu?

Opublikowano: 29.11.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 912

Badania potwierdziły, że próbki dostarczone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię zawierają żywe bakterie. Mikroorganizmy przebywały na powierzchni rosyjskiego modułu. Teraz naukowcy próbują ustalić skąd one się tam wzięły.

Podczas spacerów kosmicznych, rosyjscy kosmonauci pobrali próbki z powierzchni ISS, w tym także z miejsc, w których gromadzą się odpady paliwowe. Po przeprowadzonych badaniach w ziemskim laboratorium okazało się, że materiał zawiera żywe bakterie, które były nieobecne podczas wynoszenia modułu w przestrzeń kosmiczną. Te drobnoustroje żyły na powierzchni ISS przez 3 lata w próżni kosmicznej i przetrwały gwałtowne zmiany temperatury, wahające się od -150 do 150 stopni Celsjusza.

Naukowcy przyznają, że wśród bakterii znalazły się również te, które zostały przypadkiem dostarczone na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pośrednictwem sprzętu i materiałów przeznaczonych do badań w przestrzeni kosmicznej. Znalezione mikroorganizmy najprawdopodobniej nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia, choć pewności nie ma.

Badacze próbują ustalić skąd mogą pochodzić bakterie, których nie wykryto jeszcze przed wyniesieniem rosyjskiego modułu na ISS. Kosmonauta Anton Szkaplerow twierdzi, że drobnoustroje mogły przybyć z kosmosu i osiedlić się na powierzchni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to tylko przypuszczenie, które należy potwierdzić badaniami naukowymi. Odkrycie pokazuje również, że bakterie charakteryzują się niesamowitą odpornością na zmiany i skrajne warunki. Kiedyś prawdopodobnie dojdziemy do wniosku, że podczas wszystkich dotychczasowych misji kosmicznych mogliśmy skazić wiele regionów Układu Słonecznego naszymi ziemskimi bakteriami.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TASS.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. maciek 30.11.2017 00:51

    @mario
    tak czy srak, te bakterie tam żyją. A to oznacza, że mogą ewoluować nie tylko na egzoplanetach.

  2. maciek 30.11.2017 19:02

    @pudson

    no właśnie. Jeżeli to jest prawda to będziemy musieli zmienić b.dużo zmienić w naszych głowach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.