Liczba wyświetleń: 1039
Badania potwierdziły, że próbki dostarczone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię zawierają żywe bakterie. Mikroorganizmy przebywały na powierzchni rosyjskiego modułu. Teraz naukowcy próbują ustalić skąd one się tam wzięły.
Podczas spacerów kosmicznych, rosyjscy kosmonauci pobrali próbki z powierzchni ISS, w tym także z miejsc, w których gromadzą się odpady paliwowe. Po przeprowadzonych badaniach w ziemskim laboratorium okazało się, że materiał zawiera żywe bakterie, które były nieobecne podczas wynoszenia modułu w przestrzeń kosmiczną. Te drobnoustroje żyły na powierzchni ISS przez 3 lata w próżni kosmicznej i przetrwały gwałtowne zmiany temperatury, wahające się od -150 do 150 stopni Celsjusza.
Naukowcy przyznają, że wśród bakterii znalazły się również te, które zostały przypadkiem dostarczone na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pośrednictwem sprzętu i materiałów przeznaczonych do badań w przestrzeni kosmicznej. Znalezione mikroorganizmy najprawdopodobniej nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia, choć pewności nie ma.
Badacze próbują ustalić skąd mogą pochodzić bakterie, których nie wykryto jeszcze przed wyniesieniem rosyjskiego modułu na ISS. Kosmonauta Anton Szkaplerow twierdzi, że drobnoustroje mogły przybyć z kosmosu i osiedlić się na powierzchni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to tylko przypuszczenie, które należy potwierdzić badaniami naukowymi. Odkrycie pokazuje również, że bakterie charakteryzują się niesamowitą odpornością na zmiany i skrajne warunki. Kiedyś prawdopodobnie dojdziemy do wniosku, że podczas wszystkich dotychczasowych misji kosmicznych mogliśmy skazić wiele regionów Układu Słonecznego naszymi ziemskimi bakteriami.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TASS.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
@mario
tak czy srak, te bakterie tam żyją. A to oznacza, że mogą ewoluować nie tylko na egzoplanetach.
@pudson
no właśnie. Jeżeli to jest prawda to będziemy musieli zmienić b.dużo zmienić w naszych głowach.