Żydowska organizacja domaga się zwrotu mienia przez Polaków

Opublikowano: 26.04.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 203

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady w swoim najnowszym raporcie oskarża nasz kraj, iż jako jedyne państwo Unii Europejskiej wciąż nie posiada prawa regulującego zwrot żydowskiego mienia zarekwirowanego w czasie II wojny światowej. Żydzi domagają się przy tym specjalnego traktowania, ponieważ nie wystarcza im deklaracja ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, iż sprawa ta jest rozpatrywana na równi z roszczeniami innych obywateli.

Wspomniana organizacja powstała w lipcu 2009 roku na mocy Deklaracji Terezińskiej, która została podpisana w Pradze przez 46 państw europejskich, w tym przez 27 ówczesnych członków Unii Europejskiej. Dokument był niezobowiązujący, ale jego sygnatariusze zadeklarowali chęć restytucji mienia żydowskiego zarekwirowanego w wyniku wybuchu II wojny światowej, a także roztoczenia opieki nad żydowskimi miejscami pamięci. W sprawie aktywów pozostałych po europejskich Żydach państwa firmujące dokument miały stworzyć poświęcone temu zagadnieniu prawo.

Instytut nie jest zadowolony z kwestii rozwiązania tego problemu w Polsce, jako jedynym kraju UE, a także w Bośni i Hercegowinie nienależącej do unijnych struktur. Oba państwa miały nie podążyć wzorem zachodniej części Europy, która już po wojnie stworzyła specjalne przepisy regulujące zwrot żydowskiego mienia zagrabionego w czasie II wojny światowej. Raport organizacji w polskim kontekście zwraca uwagę, iż Polska była przed 1939 rokiem krajem z największą populacją żydowskiej ludności, lecz blisko 90 proc.nie przeżyło konfliktu.

Niewystarczająca jest przy tym dla Żydów deklaracja ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który w ubiegłym roku stwierdził, iż restytucja mienia trwa w naszym kraju od blisko dwóch dekad, a religijne i etniczne tło nie ma w tym kontekście znaczenia, ponieważ wszyscy obywatele są traktowani równo. Holocaust ma być jednak wydarzeniem specjalnym, które ma zobowiązywać Polskę do stworzenia specjalnych przepisów prawnych.

Na podstawie: RP.pl, TheGuardian.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

” Dokument był niezobowiązujący, ” i na tym poprzestać ,gdy ” 1939 rokiem krajem z największą populacją żydowskiej ludności, lecz blisko 90 proc.nie przeżyło konfliktu.” Gdzie jest 10 procent? Zamieścić nazwiska tych co przeżyli i jakie mienie wtedy posiadali, dokumenty. Rozrachunek co i kiedy i komu zostało zwrócone, wszystkie dokumenty jawne do wglądu obywateli RP upublicznić ,i skończyć z tym raz na zawsze! Polska , Polacy i żydzi byli ofiarami wojny z napaści i agresji Niemiec, domagać się odszkodowań od Niemieckich oprawców .

Waldorfus
Użytkownik

Raport Nowego Porządku Świata: Czy Polska jeszcze jest krajem suwerennym?

@Fenix 26.04.2017 12:02
Żydzi i tak odwrócą wszystkie liczby „kota ogonem”: w tym są księgowymi majstrami.

Z tego co wiem, to za holokaust odpowiedzialni są Niemcy. Ale to banał, za który wszystkich tu inteligentnych, bardzo serdecznie przepraszam. Natomiast sprawą banalną chyba nie stał się fakt braku stanowczości, polskiego rządu; wobec tych którzy uważają, że nasz kraj jest częścią jakiejś kolonii.

Z tego co czytam w tym art., to chyba koloni karnej, której więźniowie, w dalszym ciągu mają zakaz wstępu do USA.

Problem stanowi geopolityka i kwestia NATO. Ale z tym problemem możemy uporać się w tylko jeden sposób: Silna Polska Grupa Zbrojeniowa.

Czejna
Użytkownik
Czejna

Kiedy tchorze u wladzy opowiedza prawde o tym,
ze odszkodowania zostaly juz zaplacone?
Odpowiedz ma byc ostra i konkretna i na forum miedzynarodowym.
Ile czasu jeszcze bedziemy znosic tych psychopatycznych szantazystow?
Wszystko ujawnic co do joty i nie obawiac sie kombinacji zydostwa,
bo tylko jawnosc jest skuteczna bronia na ich odwieczne kombinatorstwo.
Stanowczosci w jawnosci i prawdzie boja sie najbardziej.
Poza tym, to Polska napadla na Polske i wywolala wojne mordujac swoich obywateli?
Czy wszyscy juz powariowali?

MB
Użytkownik
MB

Reakcja władz RP na tą i podobne bezczelności doskonale ilustruje, w jakim stopniu są to polskie władze.

brzeszczot
Użytkownik
brzeszczot

Wszelkie roszczenia prawowitych właścicieli lub spadkobierców zostały już spłacone w PRL-u więc nie bardzo wiem czego jeszcze chcą.I niech Waszczykowski nie gada,że,,sprawa jest rozpatrywana na równi z roszczeniami innych obywateli”bo jakoś kościół katolicki dostał(i dostaje nadal)ogromne posiadłości i budynki za frajer mimo braku spadkobierców(celibat).