Żydowska organizacja domaga się weta prezydenta ws. reprywatyzacji

Opublikowano: 24.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1721

Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy. Domaga się w nim zawetowania niedawnej nowelizacji „Kodeksu postępowania administracyjnego”, która może zablokować żydowskie roszczenia. Organizacja twierdzi, że nasz kraj „stracił wielką szansę” na „wzmocnienie swoich relacji z polsko-żydowską diasporą”.

Projekt nowelizacji „Kodeksu postępowania administracyjnego” został przyjęty przez Sejm w czerwcu. Zakłada on, że po 30 latach nie będzie można podważyć decyzji w postępowaniu administracyjnym z rażącym naruszeniem prawa, która była podstawą nabycia prawa lub stwarza uzasadnione oczekiwanie nabycia prawa. Na początku tygodnia Senat postanowił nieco zmodyfikować nowe prawo.

Senatorowie w swoich poprawkach wprowadzili między innymi modyfikację przepisu przejściowego. Dzięki temu strony postępowania otrzymają możliwość dochodzenia odszkodowania przed sądem cywilnym. Druga kluczowa poprawka rozszerza natomiast katalog przyczyn, których wystąpienie wyłącza możliwość stwierdzenia nieważności decyzji. Trzecia wydłuża z kolei vacatio legis do okresu trzech miesięcy.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego od początku wzbudza dużo kontrowersji wśród Żydów. Została ona skrytykowana zarówno przez władze Izraela, jak i liczne organizacje żydowskie liczące na odszkodowania ze strony Polski.

Teraz głos w tej sprawie zabrał Gideon Taylor, dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO). W rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” apeluje on do polskiego prezydenta o zawetowanie nowelizacji wspomnianej ustawy. Według Taylora, „Polska straciła wielką szansę, aby rozwiązać ten problem i wzmocnić swoje relacje z polsko-żydowską diasporą”.

„W ten sposób zostaje zamknięta możliwość rozwiązania krzywdy przeszłości. Zamiast tej ustawy Polska powinna przyjąć całościowe prawo, które przyzna wszystkich ofiarom i ich spadkobiercom kompensacje bez konieczności dochodzenia w sądach. Ostatnie ofiary Holokaustu są już bardzo wiekowe i zasługują na sprawiedliwość za życia” – powiedział dyrektor WJRO w rozmowie z gazetą.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. robcioRR 24.07.2021 22:46

    Dudass zablokuje na kolanach a zreszta to nie ma nic wspolnego z NIE dla 447.

  2. janpol 24.07.2021 23:17

    Znowu nie wiem o co awantura. PiS daje kolejny dowód, że się NIE NADAJE do władzy i robi tylko bałagan w prawie zamiast go porządkować (a tego się nie zrobi dobrze bez zmiany Konstytucji!). Przypominam, że PiS blokuje tą ustawą nie tylko roszczenia spadkobiercom majątków pożydowskich ale też Polakom, którym zabrała bezprawnie majątki komuna i “dzika, ubecka” prywatyzacja w czasach “przełomu”!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.