Zwycięstwo separatystów i strzelanina na wiecu

Opublikowano: 06.09.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 276

W wyborach we francuskojęzycznej prowincji Quebec zwyciężyła separatystyczna, socjaldemokratyczna Partia Quebecka (Parti québécois, PQ). Zdobyła ona 54 miejsca w 125-osobowym Zgromadzeniu Ustawodawczym, o 4 więcej od rządzącej dotychczas Partii Liberalnej (Parti libéral). Premier Jean Charest, opowiadający się za ścisłym związkiem z resztą Kanady, przegrał w swoim okręgu wyborczym i tym samym utracił mandat poselski.

Trzecie miejsce zajęła centroprawicowa Coalition Avenir Québec (CAQ), uzyskując 19 miejsc. Działacze CAQ są zwolennikami szerokiej autonomii, ale nie pełnej suwerenności.

2 mandaty uzyskało socjalistyczne ugrupowanie Solidarny Quebec (Québec solidaire, QS), popierane m.in przez miejscowych komunistów. QS opowiada się za niepodległością.

Jedynego reprezentanta w Zgromadzeniu utraciła zaś lewicowa Opcja Narodowa, która powstała w wyniku rozłamu w PQ.

Na powyborczym wiecu PQ doszło do tragedii. Uzbrojony mężczyzna zastrzelił tam jedną osobę i ranił drugą, zanim udało się go schwytać. Wykrzykiwał hasła takie jak “Anglicy się budzą!”. Według policji, celem ataku mogła być liderka PQ i premier-elekt prowincji, Pauline Marois.

Opracowanie: Michał Dobrzyński
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o