Zwycięstwo partii Netanjahu w Izraelu

Opublikowano: 03.03.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1085

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w swoim pierwszym przemówieniu po wyborach do Knesetu, tuż po publikacji sondaży exit poll powiedział, że to zwycięstwo przebiło wynik z 1996 roku, kiedy został wybrany po raz pierwszy.

Przedterminowe wybory do parlamentu 23. kadencji odbyły się w Izraelu w poniedziałek. Na prawicowo-centrową partię Likud premiera Benjamina Netanjahu zagłosowało 29,06%, wynika z danych po podliczeniu 28,22% głosów. Rezultaty zostały opublikowane na portalu Centralnej Komisji Wyborczej Izraela.

Na lewicowo-centrowy blok Niebiesko-Biali (Kachol Lawan) swój głos oddało 23,26% wyborców. Na trzecim miejscu z wynikiem 12,26% znalazła się Zjednoczona Lista, skupiająca cztery partie.

„To noc ogromnego zwycięstwa. Pamiętam nasze pierwsze zwycięstwo w 1996 roku. Była to historyczna wygrana. Ale to zwycięstwo jest większe od wygranej z 1996 roku (…). Przeciwnicy mówili, że „skończyła się era Netanjahu”. Ale my zmieniliśmy cytryny w lemoniadę” – powiedział premier.

Bycie najliczniejszą frakcją w parlamencie nie gwarantuje jeszcze partii rządów w kraju, a jej liderowi stanowiska premiera. Zgodnie z prawem sformować rząd może każdy deputowany, który ma poparcie 61 ze 120 kolegów.

Ponieważ w historii Izraela jeszcze żadna partia polityczna nie zdobyła samodzielnie absolutnej większości parlamentarnej, za każdym razem zwycięstwo w wyborach zależało nie tylko od jej własnego elektoratu, ale także posiadania sojuszników, gotowych wejść w koalicję lub udzielić pozakoalicyjnego poparcia.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.