Zwrot „polskie obozy śmierci” będzie karalny

Opublikowano: 16.02.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 314

Ministerstwo Sprawiedliwości RP przygotowało projekt umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu “polski obóz”. Byłoby to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. MS chce też zapisać w konstytucji, że “dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej”.

„Publiczne i sprzeczne z faktami” przypisywanie Polsce „udziału, organizacji lub odpowiedzialności za przestępstwa III Rzeszy jest zagrożone karą do pięciu lat pozbawienia wolności”. Inną możliwą opcją może być kara grzywny.

Poza tym Ministerstwo Sprawiedliwości chce dodać do konstytucji zapis mówiący, że „dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej”.

Tym sposobem rząd Beaty Szydło zamierza walczyć przede wszystkim ze sformułowaniem „polskie obozy zagłady”, które często pojawia się w zachodnich mediach, kiedy informują o nazistowskich obozach koncentracyjnych, działających w okresie II wojny światowej na terytorium Polski.

Zgodnie z polskimi normami, inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości może zostać poparta przez rząd, a następnie ma zostać zatwierdzona w parlamencie. Na zakończenie projekt ustawy ma podpisać prezydent.

W 2013 roku partia Prawo i Sprawiedliwość, która w tamtym czasie należała do opozycji, proponowała uznanie użycia sformułowania „polski obóz” za przestępstwo. Odbyło się jedno czytanie projektu w parlamencie, lecz rządząca wówczas Platforma Obywatelska opowiedziała się przeciwko tej inicjatywie. Rządząca obecnie partia Prawo i Sprawiedliwość dysponuje większością w parlamencie i może szybko wcielić swój pomysł w życie.

Wcześniej polskie sądy wielokrotnie odrzucały pozwy przeciwko zagranicznym mediom, używającym kontrowersyjnego zwrotu „polskie obozy koncentracyjne”. W 2013 roku prokuratura w Warszawie odmówiła wytoczenia postępowania w sprawie faktu „publicznego znieważenia narodu polskiego” po publikacji z tym zwrotem w gazecie “Rheinische Post”, ponieważ uznała go za wskazanie na położenie geograficzne obozów zagłady.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. dagome12345 16.02.2016 11:20

  @W.

  O tym samym pomyślałem czytając powyższy artykuł.

 2. MB 16.02.2016 11:24

  @W.
  To samo sobie pomyślałem. Teraz większość ludzi przyklaśnie pomysłowi, a za chwilę w konstytucji tą samą drogą zostanie np. zablokowane podnoszenie choćby kwestii Bolka, bo prezydent jest jednoznaczny z dobrym imieniem RP… Przykład pierwszy z brzegu i mało istotny, ale dalej mamy okrągły stół, agenturę, KK, syjonistów u władzy i inne rzeczy, które można będzie zabetonować konstytucją.

 3. supersebi900 16.02.2016 13:20

  a czy można będzie mówic o polskich obozach koncentracyjnych,które działały w latach 1945-1951?

 4. RobG56 16.02.2016 13:54

  Trzeba też mieć świadomość, że neologizm “polskie obozy zagłady” nie jest niewinną pomyłką, lecz świadomym przeinaczeniem i socjotechniczną sztuczką wymierzoną w określony cel
  http://wolnemedia.net/historia/jak-powstaly-polskie-obozy-zaglady-film-fab-130-min-prod-pl-b-o/

 5. Wadera 16.02.2016 14:08
 6. Świetlisty 16.02.2016 19:29

  @W. dokładnie tak samo pomyślałem ,widze ze nie ja jedyny

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.