Zwolnili czarnego prezentera, bo nie chciał być maskotką

Opublikowano: 03.11.2022 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1113

Bell Media Inc. oświadcza, że zwolnił swojego jedynego zatrudnionego na pełny etat ciemnoskórego prezentera radiowego Jamila Jivaniego, ponieważ ten wykazywał pogardę dla inicjatyw mających propagować różnorodność społeczną. Do tego był uparty, walczył z przełożonymi i wyrażał na antenie poglądy antyszczepionkowe.

Jivani wytoczył Bellowi pozew o niesłuszne zwolnienie w styczniu z iHeartRadio, twierdząc, że nie spełnił oczekiwań, jakie biali liberalni dyrektorzy mieli wobec ciemnoskórego mężczyzny, którego przyjęli tylko po to, by był maskotką widocznej mniejszości. W dokumentach sądowych Jivani twierdzi, że zależy mu na różnorodności, równości i inkluzywności, ale doświadczenia osoby ciemnoskórej dają mu inną perspektywę patrzenia na te tematy.

Sprawa dotyka tematów nowoczesnej wojny kulturowej – zaimków osobowych, znaczenia różnorodności, wolności wypowiedzi, reakcji na COVID-19 i działań rządu. Bell Media w swoim oświadczeniu obrony twierdzi, że zwolnienie Jivaniego nie było niesłuszne i zaprzecza, jakoby zwolniony dziennikarz doznał szkód.

34-letni Jivani, z Oshawy, regularnie pisze dla Postmedia, m.in. do „National Post”.

Były pracodawca w swoim oświadczeniu sądowym podkreśla, że miał szereg zastrzeżeń do Jivaniego, który „zapraszał do swojego programu gości wyrażających ekstremalne poglądy i fałszywe przekonania na temat pandemii COVID-19, i nie próbował podważać ich światopoglądu, ani nie przedstawiał przeciwstawnych opinii”. Jako przykład podano wypowiedzi słuchaczy, którzy dzwonili i nazwali Justina Trudeau „tyranem, dyktatorem i marionetką globalistów”, albo mówili o alternatywnych terapiach np. hydroksychlorochiną.

W jednym z programów kwestionujących skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 wystąpiła posłanka konserwatywna Cathay Wagantall, przeciwniczka nakazów szczepień. Jivani „nie podważył fałszywości jej ocen”. Dalej firma twierdzi, że „rozpowszechnianie takich ekstremalnych poglądów spotkało się z krytyką i niepokojem członków Bell Media i słuchaczy”.

Bell miał ponoć odebrać skargi po wystąpieniu piosenkarki i aktorki Demi Lovato, która zmieniła swój zaimek osobowy z „she” („ona”) na „they” („one”). Jivani odmówił zwracania się do Lovato jako „they” („one”) twierdząc, że używa tylko „he” („on”) albo „she” („ona”). Poza tym Jivani odmawiał uczestnictwa w jakichkolwiek inicjatywach DEI (skrót od angielskich słów oznaczających „różnorodność”, „równość” i „inkluzywność”) Bella.

W porównaniu z programami innego prezentera emitowanego w tym samym czasie antenowym, programy Jivaniego cieszyły się mniejszym zainteresowaniem słuchaczy, twierdzi Bell. Główna menedżerka ds. radia, Hilary Whyte, wysłała do Jivaniego prośbę o spotkanie, „by upewnić się, że odzwierciedla dążenie firmy do promowania różnorodności i inkluzywności, oraz że stara się o utrzymanie odbiorców i wzrostu popularności programu”. Jivani miał w odpowiedzi zarzucić jej oszczerstwa, stwierdzić, że jako jedyny ciemnoskóry prezenter czuje się obrażony oraz kwestionuje różnorodność i inkluzywność Bella.

Prawnik Jivaniego podsumował, że były pracodawca przyznał wreszcie, po raz pierwszy, że przyczyną zwolnienia były powody ideologiczne i polityczne.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

13

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 03.11.2022 15:10

    Honorowy człowiek! Proponuję akcję – przesyłanie wyrazów uznania i wsparcia, opcjonalnie można dodać że s Polski 🙂

  2. Tallis Keeton 08.11.2022 00:02

    rzadki przykład dziennikarza niezłomnego, który profesjonalizm i poszukiwanie prawdy – i nie cenzurowanie swoich rozmówców tylko dawanie się im wypowiedzieć – stawia ponad wytyczne korporacji i wlasną karierę 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.