Zwolnią urzędników tak, by nie poszli na L4

Opublikowano: 04.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1296

Tysiąca pracowników administracji publicznej czeka utrata zatrudnienia. Czystki mają się rozpocząć w najbliższych tygodniach. Kiedy dokładnie? Nie wiadomo, bo rząd PiS zamierza je przeprowadzić stopniowo, tak aby pracownicy nie mogli udać się na zwolnienie lekarskie, wiedząc, że są na wylocie.

Pójście na L4 tuż przed otrzymaniem wypowiedzenia to sposób na przetrwanie w czasach kryzysu i zwolnień. Pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim zwolnić bardzo trudno, a nawet gdy podczas choroby kończy mu się umowa, może liczyć na wsparcie ze strony ZUS w wysokości 80 proc. ostatniego wynagrodzenia przez okres do sześciu miesięcy po ustaniu stosunku zatrudnienia.

Rząd PiS, podobno „propracowniczy”, znalazł sposób jak utrudnić pracownikom, którzy podejrzewają bądź wiedzą, że zostaną zwolnieni udanie się na chorobowe. Opracowany został plan, nazwany nieoficjalnym kryptonimem „Zaskoczenie”. Celem jest rozłożenie wręczanie wypowiedzeń w czasie. To szefowie danych departamentów będą decydować, kiedy dany pracownik zostanie wysłany na zieloną trawkę. W ten sposób pracownikom trudniej będzie oszacować prawidłowo moment, w którym powinni skorzystać z L4.

W najbliższych dniach szefowie ministerstw, jednostek im podległych i instytucji takich jak ZUS, KRUS czy NFZ mają przekazać premierowi informacje na temat liczby osób wytypowanych do zwolnienia. W pierwszej kolejności pod topór pójdą pracownicy, który osiągnęli już wiek emerytalny. W grupie zagrożonej zwolnieniami znajduje się łącznie 1,5 mln pracowników. Ich umowy przestaną obowiązywać z końcem roku, tak aby rząd mógł sobie przyoszczędzić na ich wynagrodzeniach od 1 stycznia 2021.

Pracownicy administracji publicznej są pozbawieni prawa do strajku.

Z niepokojem na planu rządu spoglądają związkowcy. Inicjatywa Pracownicza podkreśla, ze celem rolą zatrudnionych w budżetówce jest „zapewnienie państwu w każdych warunkach i czasie specjalistów w zakresie administrowania”.

Jakość pracy jest warunkowana stałością zatrudnienia – wskazują działacze IP. „Nie bez powodu to właśnie tam nawiązuje się stosunki pracy na podstawie mianowania, które charakteryzują się wzmocnioną trwałością. Dzięki takim środkom państwo zawsze dysponuje doświadczonymi ekspertami bez przerw na szkolenie nowej załogi i bez obawy o zbytnią podległość zmieniającej się władzy” – czytamy w ich komunikacie.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.