Związkowcy wzywają do strajku przeciw reformie podatkowej

Opublikowano: 29.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1095

Rośnie napięcie społeczne w Kolumbii, gdzie obywatele mają coraz bardziej dość prezydenta Ivana Duque i jego działań. Teraz, kiedy ogłosił on plan podniesienia cen podstawowych produktów, największe centrale związkowe zapowiedziały ogólnokrajowy protest.
Dotknie najbiedniejszych

Kolumbijski Narodowy Komitet Strajkowy (CNP) i Zjednoczona Centrala Robotnicza (CUT) wezwały do narodowego ​​strajku przeciwko reformie podatkowej, forsowanej przez gabinet prezydenta Ivana Duque. Projekt tzw. reforma tributaría, przedstawiony niedawno Kongresowi przez ministra skarbu Alberto Carrasquillę, przewiduje podniesienie cen podstawowych produktów żywnościowych w celu zwiększenia wpływów z podatków.

„Reforma uderzy w najbardziej bezbronnych ludzi: klasę robotniczą. Najwyższy czas, aby wspólne wystąpić w obronie życia, pokoju i demokracji, przeciwko obelżywym reformom Duque” – napisały centrale w oświadczeniu. Związki zawodowe wzywają obywateli do wspierania strajku w swoich domach, np. poprzez wywieszenie plakatów przeciwko reformie podatkowej lub czerwonych chust, będących w Kolumbii tradycyjnym symbolem protestu.

Liderzy związkowi nie wykluczyli, iż w razie konieczności odbędą się demonstracje uliczne, pomimo pandemicznych ograniczeń w poruszeniu się. „Reforma podatkowa jest punktem kulminacyjnym kwestii spornych, jakie rząd miał z klasą robotniczą. Napięcia dodatkowo wzrosły po wybuchu epidemii COVID-19” – powiedział przewodniczący Zjednoczonej Centrali Robotniczej, Wilson Ferrer. Już w połowie 2020 r. protestujący pracownicy żądali szeregu reform, m.in.: wprowadzenia dochodu podstawowego, by rodziny, które na skutek kryzysu znalazły się w trudnej sytuacji, miały zagwarantowane wyżywienie i dach nad głową. „Duque nie tylko wysłuchał żadnego z naszych żądań, ale dodatkowo podjął działania, które jeszcze bardziej pogarszają sytuacji gospodarczą w naszym kraju” – dodał Ferrer.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.