Związkowcy pokazują, jak naprawdę rząd „walczy” z kryzysem

Opublikowano: 27.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2017

Każde wspólne stanowisko central związkowych zasługuje na uwagę. Szczególnie wtedy, gdy obiektem ich uzasadnionej krytyki jest rząd, szafujący autoreklamą. Trzy tygodnie. Tyle trwały negocjacje w Radzie Dialogu Społecznego miedzy związkowcami, pracodawcami i rządem. Zakończyły się fiaskiem. Największy opór wobec prospołecznych rozwiązań okazywał rząd.

Trzy centrale związkowe: OPZZ, „Solidarność” i Forum Związków Zawodowych opublikowały wspólne stanowisko po niepowodzeniu rozmów w RDS. Związkowcy są zdania, że prognozy makroekonomiczne rządu są niewiele warte, proponowana podwyżka płacy minimalnej jest zbyt niska w trudnej sytuacji gospodarczej, rozwarstwienie się wciąż pogłębia, zaś pomysł zamrożenia płac w budżetówce przyniesie niepowetowane szkody obywatelom. Związkowcy proponowali wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 12 proc. i podwyżkę płacy minimalnej o 10,7 proc. Jednak rząd nie zgodził się na te propozycje. W odpowiedzi zaproponował zamrożenie płac w budżetówce, co w praktyce oznacza ich obniżenie. Do tego dodał przewidywany wzrost płacy minimalnej ledwie o 7 proc.

Centrale związkowe zarzucają rządowi manipulacje danymi. Uważają, że rząd zaniża planowany wzrost gospodarczy, by uniknąć płacowych oczekiwań pracowników. Władz nie chcą tez uwzględnić pozytywnego wpływu Krajowego Planu odbudowy i Polskiego Ładu na gospodarkę. Zamrożenie płac w budżetówce przyniesie opłakane skutki. Sfera ta, już mało konkurencyjna, nadal będzie tracić wykwalifikowanych fachowców. Poziom płac nie będzie przyciągał nowych.

Związkowcy zwracają też uwagę, że znaczne podwyżki opłat stałych w gospodarstwach domowych. Na przykład cena za gaz wzrośnie o 13 proc. To odbije się na domowych budżetach, a to nie jedyne podwyżki, które mogą uderzyć w gospodarstwa domowe. Zwracają też uwagę na zauważalny wzrost bezrobocia (w styczniu 6,5 proc.), przy czym mowa tylko o bezrobociu oficjalnym. Z nieoficjalnym może być jeszcze wyższe. Rząd, zdaniem związkowców nie przedstawił planów walki z tym zjawiskiem, i związkowcy nie otrzymali „zapowiadanego wielokrotnie projektu ustawy reformującego rynek pracy”. Związki zawodowe udowadniają z danymi w rękach, że przedsiębiorcy mają dobre wyniki, ale to nie przekłada się na zarobki pracowników. Utrzymują wciąż niskie koszty pracy.

Zwiększają się nierówności społeczne. „Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny osób o najwyższych dochodach był w 2020 r. 5,6 razy wyższy od analogicznego dochodu osób najuboższych. Z kolei udział wydatków w dochodzie rozporządzalnym osób najbogatszych wyniósł 52 proc., a najbiedniejszych – 126 proc. Oznacza to, że osoby o najniższych dochodach nadal były zmuszone korzystać ze swoich oszczędności, pożyczek czy kredytów”, czytamy w stanowisku trzech central związkowych.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.