ZUS zatrudnia doradców emerytalnych

Opublikowano: 06.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 386

ZUS powołuje nowe stanowisko – doradcy emerytalnego. Od lipca takim tytułem ma się posługiwać niemal 600 urzędników. Ich zadaniem będzie tłumaczenie przyszłym emerytom, ile pieniędzy dostaną po zakończeniu pracy i od czego ta kwota zależy. ZUS nie podaje, ile pieniędzy zostanie na te 600 etatów przeznaczone. Jednak z całą pewnością kwota ta uszczupli środki wypłacane emerytom.

Od reformy emerytalnej Buzka w Polsce obowiązuje zasada zdefiniowanej składki. Polega ona na tym, że emeryt może liczyć na świadczenie zależne od tego, ile pieniędzy jego pracodawca przesyłał ZUS-owi. Ponieważ miliony ludzi pracują na czarno, co jakiś czas są na „bezrobociu” lub są zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych, to niewiele osób będzie w stanie osiągnąć emeryturę pozwalająca im godnie żyć.

W większości krajów obowiązuje zasada zdefiniowanego świadczenia, w której państwo przyjmuje na siebie obowiązek wypłacania emerytur w takiej wysokości, aby emeryci nie musieli przeszukiwać śmietników. Jednak zamiast szukać sposobu oskładkowania „śmieciówek” i myśleć o tym, co na świecie staje się coraz popularniejsze, czyli o tzw. „emeryturze obywatelskiej” (niewielkiej, ale przysługującej każdemu obywatelowi), ZUS – nie dosypując cukru miesza herbatę, licząc, że od mieszania będzie słodsza.

– Od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. Doradca wyjaśni klientom – potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak, by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient – oznajmił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz .

Zanim jednak w każdym oddziale ZUS pojawią się doradcy, najpierw ruszy program pilotażowy w Zabrzu i Warszawie. 20 doradców ma tam doradzać i robić badania ankietowe, sprawdzające, jak ich praca jest oceniana przez osoby zasięgające konsultacji.

Miesiąc temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował, że w 2018 roku na wypłatę emerytur może zabraknąć 63 mld złotych.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.