ZUS notuje wzrost liczby ubezpieczonych imigrantów spoza Europy

Opublikowano: 14.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1890

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o kolejnym wzroście liczby obcokrajowców odprowadzających składki na ubezpieczenia społeczne. Obecnie ma je płacić już blisko 1,063 miliona imigrantów. Spośród nich dominują Ukraińcy, ale przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają cudzoziemców spoza Europy.

Z danych ZUS-u z końca lutego bieżącego roku wynika, że składki na ubezpieczenia społeczne płaci obecnie 1,063 mln cudzoziemców, podczas gdy miesiąc wcześniej było ich około 1,057 mln.

Najliczniejszą grupą obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pozostają Ukraińcy. Pod koniec lutego było ich 738,6 tys., a więc o prawie tysiąc więcej niż w styczniu. Od wybuchu wojny na Ukrainie zwiększyła się liczba pracujących w naszym kraju Ukrainek, chociaż wciąż duża ich grupa nie podejmuje pracy z powodu opieki nad dziećmi.

Polska Agencja Pracy zauważa, że przedsiębiorcy narzekają na rzekome braki kadrowe związane między innymi z powrotem ukraińskich mężczyzn do ogarniętego wojną kraju. Z tego powodu biznes coraz chętniej sprowadza do Polski imigrantów spoza Europy.

ZUS odnotował więc wzrost liczby ubezpieczonych Azjatów. Obecnie składki na ubezpieczenia zdrowotne ma odprowadzać chociażby kilkadziesiąt tysięcy obywateli Gruzji, a ponadto na ulicach polskich miast coraz bardziej widoczni są Hindusi, Azerowie, Indonezyjczycy, Turkmeni czy Kolumbijczycy.

Według statystyk Urzędu ds. Cudzoziemców, w ubiegłym roku polskie Urzędy Pracy wydały blisko 136 tys. pozwoleń na pracę dla imigrantów pochodzących z państw zdominowanych przez muzułmanów.

Na podstawie: Biznes.Interia.pl, PAP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.