ZUS chce wiedzieć wszystko

Opublikowano: 18.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2345

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce wyposażyć ZUS w szerokie kompetencje żądania praktycznie nieograniczonych danych i informacji, i to od bliżej nieokreślonych podmiotów i osób – poinformował portal Prawo.pl. A wszystko po to, żeby ZUS mógł wygodniej i dokładniej sprawdzać, czy osobie przebywającej na zasiłku na pewno się jej on należy.

ZUS już teraz ma możliwość sprawdzania, czy osoba ubezpieczona nie remontuje domu lub nie podróżuje po egzotycznych krajach, podczas gdy powinna leżeć. Pozornie może się więc wydawać, że projekt jedynie porządkuje sytuację, ale niestety tak nie jest. Nowy przepis umożliwi ZUS nie tylko sprawdzanie profili społecznościowych klientów i klientek (co już robi), ale też zażądanie informacji od portalu internetowego. Urzędnicy i urzędniczki będą mogli też poprosić o informacje o osobie ubezpieczonej sąsiadkę, rodzinę i organizacje społeczne. W tym sensie uprawnienia zakładu do zdobywania informacji zyskują quasi-policyjny charakter. A przy okazji dopytywania przez ZUS o to, co robi osoba przebywająca na zasiłku, może ucierpieć prywatność tej ostatniej – trudno sobie wyobrazić pytanie sąsiadów, czy ktoś zachowuje się jak na osobę chorą przystało bez informowania ich, że jest chora (a skoro jest sprawdzana, to do tego podejrzana o wyłudzanie zasiłku!).

Nie mamy wątpliwości, że policja ścigająca przestępców, zwłaszcza których przestępstwa wiążą się z dużą społeczną szkodliwością, powinna mieć szerokie możliwości działania. ZUS dysponuje ogromnymi środkami publicznymi, co też do pewnego stopnia usprawiedliwia jego ciekawość. Natomiast weryfikowanie, czy ktoś nie wyłudza świadczenia chorobowego powinno mieć swoje granice, które w tym wypadku zostały przekroczone. Usprawnienie procesu weryfikowania prawdomówności obywatelek i obywateli przez tę instytucję nie może odbywać się kosztem praw tych ostatnich.

Na podstawie: Prawo.pl, Legislacja.rcl.gov.pl
Źródło: Panoptykon.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 19.02.2021 07:05

    ZUS dał nędzne świadczenie by utrzymywać w nędzy, biedaków . Czemu żyjesz w nędzy obywatelu? Mam świadczenie z ZUS , jestem ograniczony . I tak trwamy w uzależnieniu wzajemnym, ZUS nie przetrwa bez nędzarzy, biedacy bez świadczenia z ZUS, zagwozdka! Kto urósł od tego świadczenia , które nie deje żyć i nie pozwala umrzeć ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.