Zostawmy siedliska ptaków w spokoju

Opublikowano: 01.08.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1145

Latem ptaki potrzebują pojnika i… zostawienia ich w spokoju. Kończy się sezon lęgowy, wkrótce jerzyki i żołny odlecą na zimowiska w Afryce. W ciepłe miesiące ptaki szukają wody i bezpiecznych miejsc, by przygotować się do wędrówek lub zimowania w kraju — wskazuje ornitolog.

O aktywnej ochronie ptaków mówi w komunikacie uczelni prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zwolennik współpracy ornitologów z amatorskimi obserwatorami na rzecz odtwarzania dzikiej przyrody (rewilding) i gatunków ptaków (rebirding).

„Odtwarzanie siedlisk może mieć drobny charakter – pozostawienie kilku dzikich roślin w ogrodzie, krzewów tarniny pomiędzy polami, powieszenie skrzynek lęgowych dla ptaków i nietoperzy” – wylicza poznański badacz. Dodaje, że — zgodnie z badaniami — najskuteczniejszym sposobem odtwarzania siedlisk jest po prostu ich zostawienie w spokoju. Nierobienie nic, a tylko obserwowanie jak działają mechanizmy sukcesji.

Naukowiec przyznaje, że procesy renaturalizacyjne można przyspieszać, że i pewne gatunki ptaków można niejako przywołać do swojego ogrodu, nad pole i łąkę — sam do tego zachęca. Latem takim sposobem jest przygotowanie bezpiecznego pojnika dla ptaków.

Z kolei do ochrony jerzyka konieczna jest współpraca miłośników tego gatunku, zawodowych ornitologów, ale także architektów i planistów przestrzennych przy przygotowaniu budek lęgowych. Pod uwagę trzeba wziąć argumenty ekonomiczne i budowlane, dotyczące bezpieczeństwa konstrukcji.

Prof. Tryjanowski podkreśla sukcesy, jakie odnoszą przyrodnicy. „Wiele gatunków ma się dzisiaj znacznie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Ich populacje rosną, są genetycznie zróżnicowane i już dawno przestały być bezpośrednio eksploatowane przez człowieka” – ocenia.

Koncepcja ratowania kolejnych gatunków ptaków, by je obserwować, zachwycać się ich pięknem i poprawiać własny komfort życia, z punktu widzenia badacza oznacza badanie zagrożeń i spokojne, rzeczowe działanie, z planami na przyszłość.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.