Znów głośno o Żółtych Kamizelkach

Opublikowano: 23.09.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

W ostatnich miesiącach można było odnieść wrażenie, że francuski ruch Żółtych Kamizelek powoli się wypala, ale 21 września ponownie pojawił się na ulicach Paryża. Tym razem demonstracja była poświęcona planowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona reformie emerytalnej, a dodatkowo odbywała się ona w czasie manifestacji klimatycznej, co napsuło sporo krwi tamtejszej policji.

Była to już 45. sobota oznaczająca mobilizację antysystemowego ruchu Żółtych Kamizelek, który w ostatnich dniach znacząco zwiększył swoją aktywność w sieci internetowej, zachęcając Francuzów do masowego udziału w protestach. Dodatkowo tego samego dnia na ulicach Paryża odbywał się marsz na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, dlatego chciano wykorzystać aktywność kilku grup jakie miały pojawić się we francuskiej stolicy.

Oznaczało to jednocześnie sporo pracy dla policji, która podobnie jak w Święto Pracy odbywające się 1 maja musiała zamknąć część ulic, a przede wszystkim rozmieścić swoje siły w wielu różnych punktach miasta.

Ostatecznie francuski resort spraw wewnętrznych zmobilizował wczoraj prawie 7,5 tys. funkcjonariuszy. Uczestników protestu Żółtych Kamizelek miało być z kolei blisko 50 tys. według organizatorów oraz 16 tys. zdaniem stołecznej komendy.

W manifestacji Żółtych Kamizelek wzięli udział również przedstawiciele anarchistycznego „Czarnego Bloku”, stąd między innymi z powodu tradycyjnych już policyjnych prowokacji doszło do zamieszek. Policja twierdzi obecnie, że zatrzymano 163 osoby, zaś ponad 400 otrzymało mandaty za nielegalne przebywanie w miejscach wyłączonych z ruchu. Ponadto aparat represji użył gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Tym razem zwolennicy Żółtych Kamizelek pojawili się na paryskich ulicach, aby zaprotestować przeciwko planowanej reformie emerytalnej. Macron zamierza bowiem zmusić Francuzów do jeszcze dłuższej pracy, a także obniżyć przysługujące im świadczenia.

Na podstawie: France24.com, Valeursactuelles.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Maximov
Użytkownik
Maximov

Już od jakiegoś czasu nie pojawia się @Atos na forum a szkoda.
Ktoś wie co się stało?

Krokodylowy
Użytkownik
Krokodylowy

Dobre pytanie. Na Sputniku też przestał się pojawiać mniej więcej w tym samym czasie.