Zniszczono prawie tonę radioaktywnych jagód i grzybów

Opublikowano: 29.07.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Od początku roku do Moskwy trafiło prawie 900 kg radioaktywnych grzybów i jagód.

Jak poinformowano na stronie stołecznej administracji, w grzybach i jagodach znaleziono radionuklid cezu-137. W sumie zutylizowano 858 kg runa leśnego (688 kg borówki czarnej, 6 kg borówki czerwonej, 164 kg grzybów).

Większość radioaktywnych produktów pochodziła z Białorusi. Natomiast w produktach z Rosji znaleziono mniej niebezpieczne substancje.

W tym samym okresie w ubiegłym roku ze sprzedaży wycofano 370 kg radioaktywnych grzybów i jagód.

Cez-137 kumuluje się w grzybach i roślinach. Szybko wchłania się do jelit i zalega w nerkach, mięśniach, wątrobie, sercu oraz w płucach. Napromieniowanych jagód i grzybów nie można rozpoznać po smaku czy wyglądzie.

Zdjęcie: Valery Melnikov (Sputnik)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o