Zniosą dożywotni immunitet deputowanych i sędziów TK

Opublikowano: 22.03.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 570

20 marca Senat Republiki Czeskiej uchwalił poprawkę do konstytucji znoszącą dotychczasowy dożywotni immunitet członków parlamentu oraz sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Izba Poselska zatwierdziła poprawkę już wcześniej, a prezydent Milosz Zeman podpisze nowelizację przed końcem obecnego miesiąca i wejdzie ona w życie 1 kwietnia.

Na mocy nowelizacji byli senatorowie i deputowani do Izby Poselskiej mogą być pociągani do odpowiedzialności karnej bez zgody parlamentu. Utrzymano jednocześnie zasadę, że dopóki sprawują swój mandat, konieczna jest zgoda obu izb.

Immunitet sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którego uchylanie należy do kompetencji Senatu, również będzie się odtąd rozciągał wyłącznie na czas ich kadencji.

Do zmian w ustawie zasadniczej skłoniły czeskich parlamentarzystów prowadzone w ubiegłych latach bez powodzenia śledztwa przeciwko podejrzanym o korupcję parlamentarzystom. Związany z immunitetem brak efektów tych dochodzeń wywoływał krytykę ze strony opinii publicznej.

Autor: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.