Liczba wyświetleń: 622
CHINY. Hada, obrońca praw człowieka w Mongolii Wewnętrznej, jego żona Xinna i ich syn Uiles zostali zatrzymani w północnych Chinach. Ich los i obecne miejsce pobytu pozostają nieznane. Amnesty International obawia się, iż są ofiarami wymuszonego zaginięcia.
Hada miał zostać zwolniony z więzienia w dniu 10 grudnia 2010 r., po zakończeniu odbywania wyroku 15 lat więzienia, na które został skazany za „separatyzm” i „szpiegostwo”. Jego żona Xinna i ich syn Uiles zostali zatrzymani przed spodziewaną datą jego wyjścia z więzienia. Jego pozostali krewni, w tym szwagierka Naraa i wuj Haschuluu, którzy również czekali aby go spotkać, do dziś nie otrzymali od niego żadnej informacji.
W dniu 11 grudnia 2010 r., Naraa otrzymała płytę CD, która zawierała pięć zdjęć przedstawiających Hadę podczas kolacji z Xinną i Uilesem. Zdjęcia posiadały datę 10 grudnia 2010 roku. Naraa powiedziała Centrum Informacji Praw Człowieka Południowej Mongolii (SMHRIC), iż na podstawie ubrań Xinny i Uilesa, przypuszcza, że zdjęcia zostały zrobione niedawno. Te same zdjęcia zostały także anonimowo opublikowane w chinskim dysydenckim serwisie internetowym Boxun.com.
W dniu 13 grudnia 2010 r., Haschuluu otrzymał sms rzekomo od Hady, informujący go, by się nie martwił, gdyż zarówno on jak i Uiles zostali zwolnieni. Haschuluu nigdy nie otrzymał odpowiedzi na esemesy wysyłane do nadawcy.
14 grudnia 2010 r., urzędnik z Biura Bezpieczeństwa Publicznego Autonomicznego Regionu Mongolii Wewnętrznej odwiedził Narę i poinformował ją, iż otrzymała zdjęcia z Biura Bezpieczeństwa Publicznego, jak również, że Hada i jego rodzina „są na spotkaniu rodzinnym” w „luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu” i że potrzebują „trochę czasu aby zaplanować następny krok”. Urzędnik nie wymienił nazwy hotelu, jego lokalizacji ani jak długo „trochę” mogłoby znaczyć.
Od czasu zatrzymania Xinny i Uilesa, Naraa i Haschuluu byli jedynym źródłem informacji o sytuacji Hada i jego rodziny, ale wydaje się, że kanały ich komunikacji zostały ucięte, gdyż nawiązanie z nimi rozmowy telefonicznej jest niemożliwe od 18 grudnia 2010 roku.
Źródło: Amnesty International Polska