Zniesiono zakaz uczęszczania do szkół dziewcząt w ciąży

Opublikowano: 03.04.2020 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 10

Oświadczenie ministerstwa z Sierra Leone o natychmiastowym zniesieniu zakazu uczęszczania do szkół dla ciężarnych dziewcząt, skomentowała Marta Colomer, zastępca dyrektora regionalnego Amnesty International w Afryce Zachodniej i Środkowej: „Dziś mamy powód do świętowania. Tysiące ciężarnych dziewcząt w całym Sierra Leone zostanie dopuszczonych z powrotem do zajęć lekcyjnych, gdy tylko szkoły zostaną ponownie otwarte po COVID-19”.

„Ten bezsprzecznie dyskryminujący zakaz, który obowiązywał przez prawie 5 ostatnich lat, pozbawił już zbyt wiele młodych kobiet prawa do edukacji i wyboru, jakiej przyszłości chcą dla siebie. Teraz słusznie trafił do podręczników historii”. Nareszcie ciężarne dziewczęta odzyskują swoją godność i dlatego z radością przyjmujemy oświadczenie rządu o natychmiastowym zniesieniu zakazu uczęszczania do szkół. To zwycięstwo wszystkich tych, którzy niestrudzenie prowadzili kampanię, aby doprowadzić do tak wielkiej zmiany.

„Mamy teraz nadzieję, że władze w Sierra Leone opracują strategie zapobiegającą negatywnym postawom społecznym i stygmatyzacji, z którymi od lat borykają się dziewczęta w ciąży. Ta decyzja daje również nadzieję innym ciężarnym dziewczętom w Afryce, które były stygmatyzowane, dyskryminowane, a w niektórych krajach także niedopuszczone do zajęć w szkole”.

30 marca 2020 roku, Minister Edukacji Podstawowej i Ponadgimnazjalnej Sierra Leone wydał oświadczenie, w którym ogłosił, że decyzja rządu z 2010r. zakazująca ciężarnym uczennicom uczęszczania do szkół i podchodzenia do egzaminów została uchylona ze skutkiem natychmiastowym. W jej miejsce należy wprowadzić dwa nowe programy koncentrujące się na „gruntownej integracji” i „pełnym bezpieczeństwie” wszystkich dzieci objętych systemem edukacji. Prezydent Julius Maada Bio wyjaśnił, że jego rząd „Nowego Kierunku” podejmuje decyzje w oparciu zarówno o dowody, jak i właściwy proces konstytucyjny.

12 grudnia 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości ECOWAS (Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej) orzekł, że należy znieść zakaz. Sprawa o zniesienie zakazu została wniesiona do sądu przez organizację pozarządową Sierra Leonean (WAVES) we współpracy z Equality Now oraz Instytutem Praw Człowieka i Rozwoju w Afryce (IHRDA). Amnesty International brała udział w sprawie jako amicus curiae („przyjaciela sądu”).

Amnesty wcześniej dokumentowała, w jaki sposób zakaz zagrażał prawom człowieka tysięcy dziewcząt. Zakaz został formalnie wydany w kwietniu 2015r. podczas kryzysu związanego z wirusem Ebola. Wtedy z powodu Eboli nastąpił gwałtowny wzrost nastoletnich ciąż. Mając to na uwadze, rząd powinien zapewnić odpowiednie środki, aby nie dopuścić do powtórzenia takiej sytuacji w czasie COVID-19.

Źródło: Amnesty.org.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o