Zniesiono zakaz uczęszczania do szkół dziewcząt w ciąży

Opublikowano: 03.04.2020 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 151

Oświadczenie ministerstwa z Sierra Leone o natychmiastowym zniesieniu zakazu uczęszczania do szkół dla ciężarnych dziewcząt, skomentowała Marta Colomer, zastępca dyrektora regionalnego Amnesty International w Afryce Zachodniej i Środkowej: „Dziś mamy powód do świętowania. Tysiące ciężarnych dziewcząt w całym Sierra Leone zostanie dopuszczonych z powrotem do zajęć lekcyjnych, gdy tylko szkoły zostaną ponownie otwarte po COVID-19”.

„Ten bezsprzecznie dyskryminujący zakaz, który obowiązywał przez prawie 5 ostatnich lat, pozbawił już zbyt wiele młodych kobiet prawa do edukacji i wyboru, jakiej przyszłości chcą dla siebie. Teraz słusznie trafił do podręczników historii”. Nareszcie ciężarne dziewczęta odzyskują swoją godność i dlatego z radością przyjmujemy oświadczenie rządu o natychmiastowym zniesieniu zakazu uczęszczania do szkół. To zwycięstwo wszystkich tych, którzy niestrudzenie prowadzili kampanię, aby doprowadzić do tak wielkiej zmiany.

„Mamy teraz nadzieję, że władze w Sierra Leone opracują strategie zapobiegającą negatywnym postawom społecznym i stygmatyzacji, z którymi od lat borykają się dziewczęta w ciąży. Ta decyzja daje również nadzieję innym ciężarnym dziewczętom w Afryce, które były stygmatyzowane, dyskryminowane, a w niektórych krajach także niedopuszczone do zajęć w szkole”.

30 marca 2020 roku, Minister Edukacji Podstawowej i Ponadgimnazjalnej Sierra Leone wydał oświadczenie, w którym ogłosił, że decyzja rządu z 2010r. zakazująca ciężarnym uczennicom uczęszczania do szkół i podchodzenia do egzaminów została uchylona ze skutkiem natychmiastowym. W jej miejsce należy wprowadzić dwa nowe programy koncentrujące się na „gruntownej integracji” i „pełnym bezpieczeństwie” wszystkich dzieci objętych systemem edukacji. Prezydent Julius Maada Bio wyjaśnił, że jego rząd „Nowego Kierunku” podejmuje decyzje w oparciu zarówno o dowody, jak i właściwy proces konstytucyjny.

12 grudnia 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości ECOWAS (Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej) orzekł, że należy znieść zakaz. Sprawa o zniesienie zakazu została wniesiona do sądu przez organizację pozarządową Sierra Leonean (WAVES) we współpracy z Equality Now oraz Instytutem Praw Człowieka i Rozwoju w Afryce (IHRDA). Amnesty International brała udział w sprawie jako amicus curiae („przyjaciela sądu”).

Amnesty wcześniej dokumentowała, w jaki sposób zakaz zagrażał prawom człowieka tysięcy dziewcząt. Zakaz został formalnie wydany w kwietniu 2015r. podczas kryzysu związanego z wirusem Ebola. Wtedy z powodu Eboli nastąpił gwałtowny wzrost nastoletnich ciąż. Mając to na uwadze, rząd powinien zapewnić odpowiednie środki, aby nie dopuścić do powtórzenia takiej sytuacji w czasie COVID-19.

Źródło: Amnesty.org.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o