Znaleziono starożytną czaszkę bez dolnej szczęki

Opublikowano: 06.02.2023 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2448

Irańscy archeolodzy, podczas prac wykopaliskowych w mieście Isfahan, odkryli dziwnie zdeformowaną czaszkę starożytnego człowieka. Badacze sugerują, że czaszka należała do osoby niepełnosprawnej żyjącej w czasach Partów.

Według „Teheran Times” zaskakującego znaleziska dokonano w centralnej części kraju. Archeolodzy odkryli czaszkę, która wyraźnie należała do starożytnego człowieka. Nie miał on jednak dolnej szczęki, a górna miała bardzo dziwaczny kształt.

„W odległości jednego metra od innego szkieletu natknęliśmy się na czaszkę bez dolnej szczęki, podzieloną na pół” – powiedział szef wykopalisk Alireza Jafari-Zand. „Połowa czaszki, którą znaleźliśmy, okazała się bardzo dziwna, ponieważ miała fizyczne wady. Zakładamy, że czaszka mogła należeć do osoby niepełnosprawnej. Nadal nie wiemy, czy należała do kobiety, czy mężczyzny”.

Czaszka dołączy do kolekcji tajemniczych znalezisk wykonanych w tym miejscu. Archeolodzy twierdzą, że w okresie przedislamskim znajdowało się tutaj miasto Tepe Ashraf. Było ono częścią Imperium Partów w okolicach lat 247 p.n.e. – 224 n.e., znanego również jako Imperium Arszakidów. Nieco wcześniej, podczas wykopalisk w Tepe Ashraf, archeolodzy odkryli starożytny pochówek ze szczątkami konia, a niedaleko niego gigantyczny grobowiec dzbanowy. Naukowcy mają nadzieję, że nowe odkrycia dostarczą cennych wskazówek dotyczących tajemniczej historii przedislamskiego Isfahanu.

Wykopaliska w Tepe Ashraf rozpoczęły się w 2010 roku. Co ciekawe, początkowo archeolodzy szukali tu śladów późniejszej cywilizacji. Udało im się znaleźć ruiny twierdzy, która była użytkowana za czasów dynastii Buyidów (945-1055). Późniejsze badania wykazały, że miejsce to kwitło w okresie panowania Partów. W okresie swojej świetności jej posiadłości rozciągały się od północnych krańców Eufratu, na terytorium współczesnej środkowo-wschodniej Turcji, po wschodni Iran.

Źródło: InneMedium.pl

9

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.