Znaleziono organizmy oddychające arszenikiem

Opublikowano: 11.05.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 392

Arsen jest śmiertelną trucizną dla większości żywych organizmów, ale nowe badania przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Washington pokazują, że istnieją mikroorganizmy, które oddychają arszenikiem. Ich starożytna strategia przetrwania jest nadal stosowana w obszarach o niskiej zawartości tlenu w środowisku morskim.

Naukowcy przeanalizowali próbki wody morskiej na Pacyfiku, na głębokości, gdzie tlen jest prawie nieobecny. Zmusza to żyjące tam organizmy do poszukiwania innych sposobów przetrwania. Najczęstszą alternatywą dla tlenu są azot lub siarka. Jednak badania wykazały, te funkcje może również spełniać arsen. To skłoniło naukowców do poszukiwania dowodów takiej zależności.

Wyniki pokazują, że organizmy oddychające arsenem stanowią mniej niż 1% populacji drobnoustrojów w tych wodach. Te mikroorganizmy są prawdopodobnie różne od drobnoustrojów, oddychając arszenikiem, znajdowanych dotychczas w gorących źródłach lub na lądzie w zanieczyszczonych miejscach .

Biolodzy uważają, że ta strategia przetrwania jest reliktem wczesnej historii Ziemi. W okresie narodzin życia na planecie nie było wystarczającej ilości tlenu zarówno w powietrzu, jak i w oceanie. Tlen stał się obfity w atmosferze Ziemi dopiero po rozpowszechnieniu fotosyntezy i przekształceniu dwutlenku węgla w tlen. Wczesne formy życia musiały otrzymywać energię za pomocą innych pierwiastków, takich jak arsen, który był prawdopodobnie bardziej powszechny w oceanach w tym czasie niż obecnie.

Zmiany klimatu mogą sprawić, że ta forma “oddychania” stanie się bardziej rozpowszechniona, a organizmy stosujące arsen staną się bardziej powszechne. Obecnie naukowcy badają genom znalezionych mikroorganizmów, aby zrozumieć, w jaki sposób różnią się one od organizmów wykorzystujących tlen.

Wyniki badania opublikowane w czasopiśmie “Proceedings of National Academy of Sciences”.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: TheDigitalArtist (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.