Zmutowane drzewa iglaste w Fukushimie

Opublikowano: 04.09.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 586

Ministerstwo Środowiska Japonii informuje o odkryciu licznych wad morfologicznych w populacji jednego z lokalnych gatunku sosny. Obserwowane jest to na całym terenie dotkniętym skażeniem z elektrowni atomowej w Fukushimie.

Japońskie służby prowadzą obecnie stałe badania około 80 gatunków dzikich zwierząt i roślin zamieszkujących w okolicy uszkodzonej od 2011 roku elektrowni jądrowej, która jest przyczyną najpoważniejszego wypadku jądrowego w dziejach Japonii.

Ostatnie wyniki wskazują, że w populacji jednego z gatunków drzew iglastych badanych ostatnio, zanotowano znaczący wzrost liczby wad morfologicznych w tym szczególnie brak pędów wierzchołkowych, tak zwanych stożków wzrostu, które odpowiadają za wzrost drzew w górę.

Badanie wykazało defekty u 98% z wszystkich takich drzew rosnących w promieniu 3,5 km od zakładu Fukushima Daiichi. Poziom promieniowania w okolicy wynosi tam około 34 mikro siwertów na godzinę. Wyniki te wskazują, że przyczyną tych morfologicznych nieprawidłowości może być emisja materiału radioaktywnego po zdarzeniach w marcu 2011 roku.

Oficjalnie poinformowano, że związek przyczynowo-skutkowy między promieniowaniem wyemitowanym przez siłownie nadal pozostaje niejasny i potrzebne są dalsze badania. Wiadomo jednak o przynajmniej kilku przypadkach zmutowanych zwierząt i roślin, na przykład niedawno pojawiły się zdeformowane kwiaty. Mimo to, urzędnicy z ministerstwa środowiska twierdzą, że do tej pory nie znaleziono tak znacznych nieprawidłowości u innych badanych roślin i zwierząt.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.