Liczba wyświetleń: 683
Wiodące firmy farmaceutyczne, w tym Teva, Pfizer, Novartis i Mylan zostały oskarżone o zmowę zawyżania cen leków generycznych nawet o 1000 procent. Pozew przeciwko nim złożyły 44 amerykańskie stany.
Jak informuje RynekAptek.pl, w skardze wskazano, że ustalony przez koncerny program obejmujący cały amerykański przemysł farmaceutyczny wpłynął na ceny ponad 100 preparatów generycznych, w tym tak ważnych, jak leki na HIV, astmę, przeciwdepresyjne, przeciwnowotworowe oraz środki antykoncepcyjne.
Wszyscy wiemy, że leki na receptę mogą być drogie – powiedział cytowany przez The New York Times prokurator generalny New Jersey, Gurbir S. Grewal. „Teraz wiemy, że wysokie ceny leków były po części spowodowane nielegalnym spiskiem wśród generycznych firm farmaceutycznych, aby zawyżać ich ceny” – dodał.
Według prokuratorów w funkcjonowanie systemu ustalania cen leków zamieszanych ma być ponad tuzin firm produkujących leki generyczne, a także wiele osób odpowiedzialnych za sprzedaż, marketing i ceny preparatów leczniczych.
W dokumentach sądowych wskazano, że firmy wiedziały, że ich działania mające na celu udaremnienie konkurencji były nielegalne, a w związku z tym unikały zawierania uzgodnień na piśmie. Działania ustalano ustnie podczas wyjazdów branżowych. Znaczna część zmów cenowych miała miejsce w okresie od lipca 2013 r. do stycznia 2015 r. Firmy miały być zgodne co do tego, aby podnosić ceny jak największej liczby leków.
Źródło: NowyObywatel.pl