Zmowa koncernowa

Opublikowano: 17.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 612

Wiodące firmy farmaceutyczne, w tym Teva, Pfizer, Novartis i Mylan zostały oskarżone o zmowę zawyżania cen leków generycznych nawet o 1000 procent. Pozew przeciwko nim złożyły 44 amerykańskie stany.

Jak informuje RynekAptek.pl, w skardze wskazano, że ustalony przez koncerny program obejmujący cały amerykański przemysł farmaceutyczny wpłynął na ceny ponad 100 preparatów generycznych, w tym tak ważnych, jak leki na HIV, astmę, przeciwdepresyjne, przeciwnowotworowe oraz środki antykoncepcyjne.

Wszyscy wiemy, że leki na receptę mogą być drogie – powiedział cytowany przez The New York Times prokurator generalny New Jersey, Gurbir S. Grewal. “Teraz wiemy, że wysokie ceny leków były po części spowodowane nielegalnym spiskiem wśród generycznych firm farmaceutycznych, aby zawyżać ich ceny” – dodał.

Według prokuratorów w funkcjonowanie systemu ustalania cen leków zamieszanych ma być ponad tuzin firm produkujących leki generyczne, a także wiele osób odpowiedzialnych za sprzedaż, marketing i ceny preparatów leczniczych.

W dokumentach sądowych wskazano, że firmy wiedziały, że ich działania mające na celu udaremnienie konkurencji były nielegalne, a w związku z tym unikały zawierania uzgodnień na piśmie. Działania ustalano ustnie podczas wyjazdów branżowych. Znaczna część zmów cenowych miała miejsce w okresie od lipca 2013 r. do stycznia 2015 r. Firmy miały być zgodne co do tego, aby podnosić ceny jak największej liczby leków.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.