Zmiany w śledztwie smoleńskim

Opublikowano: 18.01.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 669

„Sprawa Błasika” pokazuje, jak bardzo ułomne i zakłamane było tzw. „śledztwo smoleńskie” – pisze na swoim blogu europoseł Ryszard Czarnecki.

Polityk poświęcił swój ostatni wpis reakcjom na opinię biegłych z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, poświęconą zapisom rozmów z kokpitu Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

“Zastanawiające mogą być reakcje tych, którzy wcześniej kłamali na temat roli gen. Błasika” – pisze eurodeputowany, dodając: “Co teraz robią? Przepraszają? Biją się w piersi? Ależ skąd, oni dzisiaj, jak gdyby nigdy nic, mówią, że nawet jeśli nie było go w kokpicie, to i tak… nic to nie wnosi do sprawy. Mówią, że nie zmienia to istoty rzeczy! Krzyczą, że możliwe, że i tak generał wywierał… presję psychologiczną na pilotach”.

Czarnecki konkluduje: “Te reakcje są doprawdy zawstydzające, żenujące, skrajnie nieetyczne i nikczemne. To trzeba powiedzieć wprost”.

Z kolei Tomasz Hypki, prezes Agencji Lotniczej Altair, który lansował rosyjską wersję wydarzeń, teraz “ma dość”.

“To denerwujące. Mam już dosyć tematu Smoleńska. To bez sensu. Zwracanie uwagi na pięcio- i dziesięciorzędne sprawy, które nie mają wpływu na ocenę przyczyn tej katastrofy” – mówił w TOK FM Tomasz Hypki, który od wielu miesięcy twierdził wbrew faktom, że piloci Tu-154 rozbili się, bo chcieli wylądować we mgle pod Smoleńskiem.

“Do katastrofy doszło nie z powodu ostatnich sekund lotu, kiedy samolot się rozpadał. Przyczyny były lata, miesiące, godziny wcześniej w czasie szkolenia i przygotowania lotu, kiedy popełniano mnóstwo błędów” – dodał Hypki.

Niestety, Hypki nie powiedział, w jaki sposób błędy w szkoleniu doprowadziły do tego, że urządzenia pokładowe Tu-154 przestały działać kilkanaście metrów nad ziemią, a samolot stracił skrzydło w wyniku zderzenia z brzozą, co – jak udowodnili naukowcy współpracujący z NASA – jest niemożliwe.

Przypomnijmy, że lansowany w mediach “ekspert” wielokrotnie powtarzał, że katastrofę odpowiedzialni są niewyszkoleni piloci. Twierdził też – tak jak Rosjanie – że załoga chciała lądować, choć przeczą temu fakty, m.in. słowa wypowiedziane przez kpt. Arkadiusza Protasiuka “Odchodzimy” i potwierdzenie tej komendy przez II pilota.

Tymczasem złożono już wniosek o dymisję szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmunda Klicha. Złożył go jeden z wiceprzewodniczących komisji – podaje radiozet.pl.

“Skonfliktowani z Klichem członkowie PKBWL chcieli już raz jego dymisji na początku ubiegłego roku. Sprawę opisał po raz pierwszy portal Niezalezna.pl. Na dymisję nie zgodził się jednak wtedy ówczesny minister infrastruktury Cezary Grabarczyk” – przypomina radio ZET.

Wniosek musi być przyjęty na posiedzeniu komisji zdecydowaną większością głosów. Następnie musi go zaakceptować minister transportu.

Temat dymisji przewodniczącego PKBWL pojawił się po aferze z “taśmami Klicha”, ujawnionymi przez “Gazetę Polską”.

Nowym nadzorcą śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej zostanie płk Zenon Serdyński, który w stanie wojennym jako wojskowy prokurator prowadził sprawy w trybie postępowania doraźnego. Wyroki zapadłe w tym trybie nie były mniejsze niż trzy lata więzienia (bez zawieszenia) i dotyczyły działań związanych z naruszaniem bezpieczeństwa PRL – chodziło głównie o niepodporządkowanie się przepisom stanu wojennego.

Płk Zenon Serdyński, zanim trafił do naczelnej prokuratury, pracował w wojskowej prokuraturze w Poznaniu – tej samej co gen. Krzysztof Parulski. Prowadził tam m.in. śledztwo dotyczące niewykonania rozkazu przez płk. Ryszarda Chwastka. W 2002 r. płk Chwastek na konferencji prasowej wypowiedział posłuszeństwo ministrowi obrony narodowej z SLD Jerzemu Szmajdzińskiemu i oskarżył kilku generałów o działanie na szkodę armii przez doprowadzenie do nieudanych reform i bałaganu kadrowego. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu oskarżyła go o odmowę wykonania rozkazu odwołania konferencji prasowej.

Teraz płk Zenon Serdyński nadzoruje śledztwo w sprawie smoleńskiej katastrofy, w której zginęli prezydent RP wraz z małżonką i 94 osoby.

Opracowanie: wg, Marek Nowicki, Dorota Kania
Na podstawie: radiozet.pl, TOK FM, Gazeta Polska Codziennie
Źródło: Niezależna.pl
Kompilacja trzech informacji stworzona na potrzeby WM


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. janpol 18.01.2012 14:05

  Niestety, ale musimy też wziąć pod uwagę, że metoda “na zmęczenie materiału” to jedna z metod współczesnych propagandzistów. Dlatego nie wolno się zżymać czy nerwowo reagować na kolejne bzdury czy wrzuty (np. jak te o “zawiesiach” itp.) bo to jest robione specjalnie!!!

 2. jacekstu 18.01.2012 15:34

  No dobra, a zakładając, że w Smoleńsku to nie był wypadek tylko np. zamach? To niby na kogo? No bo nie na wszystkie 96 osób? Celem miałby być Kaczyński? Po co? Przecież on i tak w państwie nie miał nic do powiedzenia. Jedyna osob, która mi przychodzi do głowy to Skrzypek, za wszelką cenę nie chciał zwiększać linii kredytowej w MFW. Ale cholernie nieprawdopodobne i bezsensowne wydaje się zabijanie 95 pozostałych osób. Gdyby chciali go zdjąć to są prostrze sposoby niż rozjebanie samolotu o sosne.

 3. Kpiarz 18.01.2012 19:22

  Ostatnie sensacyjne ustalenia Komisji A.Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej!

  Ostatnie nieoficjalne ustalenia w/w komisji z dużą dozą prawdopodobieństwa ustaliły przebieg zdarzeń, oraz winnych.
  Przy udziale wybitnych parapsychologów, wróżek, jasnowidzów, oraz ostatnich szamanów z plemienia Czarnych Stóp, intensywnie zioło palących co by wizje barwne uzyskać, następujący wniosek wysnuto….
  Samolot został zestrzelony !
  Przybliżony przebieg wydarzeń:
  09.04.2010 r D.Tusk i B.Komorowski udali się w głębokiej tajemnicy motorowerami marki “Ogar” do Smoleńska.
  D.Tusk z racji pochodzenia został wytypowany do tego zadania, mając hełm dziadka z Wermachtu i plan ukrytego panzerfausta w lasach smoleńskich, którego dziadek porzucił uciekając..
  B.Komorowski wyposażył się w fuzję i garść naboi na dziki oraz 4 worki jałowcowych gałęzi, które jak wiadomo dymiąc, mgłę intensywną wytwarzają..
  Wcześnie rano ok 6, Bronek podrzucał ostro jałowiec do ogniska, a skutek przeszedł ich najśmielsze oczekiwania.. na 3 kroki widać nic nie było !. Mgła jak malowanie..cudo.
  Po usłyszeniu warkotu silnika Tusk jak nie pieprzenie z panzera, huk błysk kupa dymu,panzer się rozleciał. Bronek profilaktycznie wystrzelił na około z fuzji głośno rycząc, bo i się wystraszył chłopina i dali dyla. Tusk uciekając zgubił hełm, przywalił czachą w gałąź aż go krew zalała , co i potem tłumaczył akcją na boisku jakoby, Bronek zgubił buta i latali wrzeszcząc naokoło bo i motorowerów nie mogli znaleźć, bo nadymili jak cholera,aż w płucach swędziało. Wreszcie wpadli na ruska co się szwendał i im ogary podpier…lić już chciał, ale jak zobaczył Bronka w zielonym moro z fuzją, w barwach maskujących na twarzy to zemdlał ze strachu. To właśnie było początkiem histori, jakoby specnaz tam biegał po lasach. Złapali Ogary i sruuuu na zachód. Dla zmylenia po przekroczeniu granicy przesiedli się na jawki i prosto pod kancelarię , tylnym wjazdem dla smieciarzy podjechali..
  Akcja byłaby idealna gdyby nie to że sie panzer rozpieprzył biadolił Tusk i to było głównym powodem osunięcia Schetyny , który zapewniał,że po 70-latach Panzer będzie sprawny.
  Tak więc wygląda ostateczna wersja wydarzeń zgodna z wizją szamana z plemienia Czarnych Stóp, oraz ustaleniami Komisji.

 4. Jantar 18.01.2012 21:24

  @ Kpiarz: długo nad tym myślałeś? Żenada.

 5. Kpiarz 18.01.2012 21:50

  cóż…przed zalewem z jednej i drugiej strony, różnych informacji i dezinformacji , ratuje jeszcze patrzenie w miarę krytyczne i zachowanie resztek humoru , chociażby czarnego. Jak mówił mądry baca jest “prawda”, “tyż prawda” i “gówno prawda” . Opowieść równie prawdopodobna co i inne teorie. Każdy może się wypowiedzieć byle w miarę obiektywnie i kulturalnie….tyż prawda..
  Pozdrawiam.
  p.s @ Jantar nie bierz wszystkiego aż tak do serca, prawdopodobnie jesteś z tych krytyków co to wszystko krytykują i ich zdanie jest oczywiście ociekające mądrościa.
  Napisz jakiś tekst, też skrytykujemy, o ile będzie co..

 6. Il 19.01.2012 15:56

  W smoleńsku zgineła banda pasożytów żerujących na biednym i chorym społeczeństwie. Ich rodzinom bezprawnie przyznano odszkodowania walutowe (w ramach promocji i reklamy dla mennic i zapowiadanego nowego bożka zwanego ‘euro’).

  Podstawowe pytania:
  1. Jakie były CAŁKOWITE koszty przelotu samobójców smoleńskich? Jakie były koszty wcześniejszych częstych przelotów kaczyńskich z warszawy nad morze bałtyckie i z powrotem? Jakie były koszty promocji i reklamy przemysłu lotniczego oraz planów budowy nowych lotnisk? Czy uwzględniono to w dokumentacji śledztwa?
  2. Ilu chorych, spragnionych i głodnych obywateli Polski zmarło w tym czasie z powodu zanieczyszczeń środowiska (wywołanego między innymi przemysłem lotniczym), z powodu braku prawdziwych lekarstw (nie farmaceutyków), z powodu braku czystej zdrowej wody i z powodu braku prawdziwie zdrowej żywności?
  3. Jakie koszty śledztwa, medialnego szumu i związanych z tym debilizmów takich jak przyznanie koncesji na cyfrową eutanazję za pomocą telewizji ‘trwam’ i innych elektromagnetycznie promieniotwórczych mediów?

  śmiercionośne nadajniki rtv:
  http://iddd.de/umtsno/pappl.htm#kasa

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.