Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną

Opublikowano: 11.06.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1217

International Football Association Board, czyli organizacja która zajmuje się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną opublikowała najnowsze zmiany, które zaczną obowiązywać już na turnieju Euro 2020.

Najistotniejszą zmianą jest ocena zagrania piłki ręką. Wedle nowych przepisów nie każdy kontakt będzie przewinieniem, lecz wtedy gdy: zawodnik rozmyślnie dotknie piłkę ręką lub ramieniem, dotknie piłki ręką lub ramieniem, gdy kończyna w nienaturalny sposób powiększy obrys ciała. Zawodnik z ułożoną w nienaturalny sposób ręką zwiększa ryzyko, że zostanie w nią trafiony, bo za to arbiter wymierzy mu karę. Do sędziów należeć będzie ocena, czy ułożenie ręki wynikało z ruchu zawodnika czy było celowe. Usunięty został jednak zapis, że jeśli piłka dotknie ręki zawodnika, a ten następnie dogra ją do któregoś z partnerów, a on zdobędzie bramkę, to taki gol nie może zostać uznany.

IFAB postanowił, że od teraz bramka będzie anulowana tylko wtedy, gdy ten sam zawodnik zostanie trafiony piłką w rękę i zaraz potem sam strzeli gola. Bez zmian pozostaje zapis dotyczący bramkarza. Jeżeli we własnym polu karnym zagra piłkę ręką, gdy nie będzie to dozwolone, to sędzia podyktuje rzut wolny pośredni, ale już nie zastosuje innych sankcji dyscyplinarnych.

Wprowadzone zmiany mają ułatwić sędziom interpretację naruszeń przepisów w tym zawsze budzącym wiele kontrowersji elemencie gry, ale czy tak będzie, przekonamy się podczas mistrzostw Europy. Formalnie nowe regulacje zaczną obowiązywać na całym świecie od 1 lipca tego roku.

Inne zmiany w przepisach są mniej istotne dla przebiegu gry. Poprawiono na przykład zapis o bramkach. Od teraz słupki i poprzeczki muszą mieć taki sam kształt, a obie bramki muszą być jednakowe. Wcześniej poprzeczka i słupek mogła mieć inny kształt, co w zasadzie nie było praktykowane, zwłaszcza w profesjonalnym futbolu. Widać jednak ktoś uznał, że lepiej to załatwić formalnie, bo piłka od kwadratowego słupka odbija się jednak inaczej niż od okrągłego.

Autorstwo: jtk
Źródło: Trybuna.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.