Zmiany w podatku cukrowym

Opublikowano: 02.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1083

Serwis WiadomosciHandlowe.pl opisuje, że rząd dostrzegł pewne problemy związane z podatkiem cukrowym. Ministerstwo finansów zauważyło, że powiązanie opłaty z ich sprzedażą detaliczną lub sprzedażą do pierwszego punktu detalicznego, powoduje szereg wątpliwości w kwestii sprzedaży napojów np. w punktach gastronomicznych, czy też z wykorzystaniem maszyn vendingowych tzw. szaf z napojami, ustawianych m.in. na korytarzach szpitali oraz szkół.

Według resortu jedna z najpoważniejszych kwestii dot. sprzedaży online. Ministerstwo finansów uważa, że obowiązujące przepisy uniemożliwiają obciążenie opłatą cukrową napojów sprzedawanych przez internet, co powoduje nierówne traktowanie podmiotów wprowadzających na rynek krajowych napoje. „Podmioty nie mają obowiązku deklarować uiszczenia opłaty, co stwarza ryzyko opłacenia tej samej daniny przez kilka firm i później ewentualną konieczność zwrotu nadpłat” – stwierdziło ministerstwo finansów.

Zgodnie z propozycją noweli, zmieni się podmiot, który będzie musiał zapłacić tzw. podatek cukrowy. Obowiązek ten przejdzie z detalistów na: producentów, importerów oraz podmioty nabywające wewnątrzwspólnotowo napoje.

W ostatnim przypadku będzie istniała możliwość odzyskania opłaty w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy albo eksportu od napojów, jeżeli danina zostanie opłacona na terytorium kraju. „Przeniesienie obowiązku zapłaty opłaty na początek łańcucha dostaw w znacznym stopniu ułatwi ustalenie podmiotu zobowiązanego do zapłaty, co ma również znaczenie dla zapewnienia skutecznej i efektywnej kontroli wywiązywania się z obowiązków w zakresie opłaty” – zapewnił resort.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Money.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

5

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.