Liczba wyświetleń: 946
Wydarzenia z ostatnich dni w Hiszpanii czy Brexit? Jakie zmiany będą gwoździem do trumny Unii Europejskiej? Katalonia naciska na swój ruch niepodległościowy, co dosłownie przeraża władze Hiszpanii i Unii Europejskiej. Warto jest wiedzieć, że Katalonia nie jest jedynym regionem w UE chcącym uzyskać większą autonomię.
Oto siedem regionów w Unii Europejskiej, które mogą dążyć do separacji i powodować dalsze rozdrobnienie w już osłabionej Europie .
1. SZKOCJA, WIELKA BRYTANIA
W 2014 r. W Szkocji odbyło się historyczne referendum. 55% głosuje za separacją od władz Londynu. Pierwszy minister Nicola Sturgeon, szef niepodległej szkockiej partii narodowej, prosi o drugie referendum, gdy Wielka Brytania wyjdzie z UE.
Szkocja liczy sobie 5,2 miliona osób i od 1998 r. posiada autonomiczny parlament, który zajmuje się sprawami edukacji, zdrowia, środowiska naturalnego i sprawiedliwości. Dyplomacja i obrona pozostają pod kontrolą Londynu.
Sturgeon otwarcie potępił hiszpańską przemoc policji podczas głosowania w sprawie niezależności Katalonii.
2. FLANDRIA, BELGIA
Obok centrum oligarchii UE, Belgia jest tylko państwem zunifikowanym, utworzonym w 1830 roku w wyniku powstania przeciwko dominacji holenderskiej.
Flamandzki nacjonalizm jest silniejszy niż kiedykolwiek, a separatystyczny New Flemish Alliance (N-VA) jest obecnie jedną z największych partii w Belgii i kluczowym partnerem w rządzie koalicyjnym.
N-VA naciska na stworzenie republiki flamandzkiej, a podczas wyborów w 2018 r. Może mieć ona szansę. Minister Flandrii, Prezydent Geert Bourgeois wezwał hiszpański rząd do rozpoczęcia rozmów z „legalnymi przywódcami pokojowych ludzi”.
3. BASKOWIE W HISZPANII
Grupa separatystyczna ETA została założona w 1959 r., Aby promować interesy regionu baskijskiego. później zamieniając się w brutalną kampanię niepodległościową, która obecnie obwiniana jest za śmierć 829 osób. ETA przeprowadziła ostatni atak w 2010 r.
Członkowie ETA przystąpili do francusko-hiszpańskiej partii politycznej Basu o nazwie Sortu, która pracuje dla „pełnej wolności” dla 2,2 miliona mieszkańców Kraju Basków.
W Bilbao zademonstrowano 40 000 osób w celu poparcia referendum katalońskiego.
Prezydent regionalny, Inigo Urkullu, wezwał do uznania narodów katalońskich i baskijskich.
4. NOWA KALEDONIA, FRANCJA
Nowa Kaledonia, zamorskie terytorium Francji, zamieszkuje 280 tys osób, w listopadzie przyszłego roku odbędzie się referendum w sprawie odłączenia się od Francji. W 1998 r. Porozumienie z Paryżem o większej autonomii, chociaż wielu aktywistów twierdzi, że nie została w pełni przyznana autonomia.Nowa Kaledonia ma czwartą część światowych zasobów niklu, ale podobnie jak w przypadku większości kolonialnych związków, bogactwo jest odpowiednio dzielone.
5. KORSYKA, FRANCJA
Korsyka to śródziemnomorska wyspa licząca 330 000 osób.
Separatystyczny Front Wyzwolenia Narodowego Korsyki (FLNC) zakończył walkę zbrojną w czerwcu 2014 r. I obecnie popycha do politycznego rozwiązania swoich żądań.
Od 2015 r. Nacjonaliści prowadzą zebranie wyspy, ponieważ Korsyka posiada obecnie szczególny status administracyjny, zapewniający pewne uprawnienia i zachowuje silną autonomię.
Korsyka zgromadziła „niezaprzeczalną legitymizację rządu Katalonii”.
6. WYSPY OWCZE
W kwietniu 2018 roku zostanie przeprowadzone referendum wśród mieszkańców. Nowa Konstytucja, w której będą wypowiadać się mieszkańcy może być pierwszym krokiem do uzyskania niepodległości.
7. LOMBARDIA I WENECJA, WŁOCHY
Dwa zamożne regiony Włoch, chcą wstrzymania referendum zaplanowanego na 22 października tego roku. Politycy w Lombardii i Wenecji, które łącznie stanowią blisko jedną trzecią gospodarki Włoch, wymagają większego udziału w dochodach z podatków.
Autorstwo: Victor Orwellsky
Źródło: Orwellsky.blogspot.com
Ciekawe jak to wszystko się potoczy.