Zmiany, które zniszczą Unię Europejską?

Opublikowano: 12.10.2017 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 4

Wydarzenia z ostatnich dni w Hiszpanii czy Brexit? Jakie zmiany będą gwoździem do trumny Unii Europejskiej? Katalonia naciska na swój ruch niepodległościowy, co dosłownie przeraża władze Hiszpanii i Unii Europejskiej. Warto jest wiedzieć, że Katalonia nie jest jedynym regionem w UE chcącym uzyskać większą autonomię.

Oto siedem regionów w Unii Europejskiej, które mogą dążyć do separacji i powodować dalsze rozdrobnienie w już osłabionej Europie .

1. SZKOCJA, WIELKA BRYTANIA

W 2014 r. W Szkocji odbyło się historyczne referendum. 55% głosuje za separacją od władz Londynu. Pierwszy minister Nicola Sturgeon, szef niepodległej szkockiej partii narodowej, prosi o drugie referendum, gdy Wielka Brytania wyjdzie z UE.

Szkocja liczy sobie 5,2 miliona osób i od 1998 r. posiada autonomiczny parlament, który zajmuje się sprawami edukacji, zdrowia, środowiska naturalnego i sprawiedliwości. Dyplomacja i obrona pozostają pod kontrolą Londynu.

Sturgeon otwarcie potępił hiszpańską przemoc policji podczas głosowania w sprawie niezależności Katalonii.

2. FLANDRIA, BELGIA

Obok centrum oligarchii UE, Belgia jest tylko państwem zunifikowanym, utworzonym w 1830 roku w wyniku powstania przeciwko dominacji holenderskiej.

Flamandzki nacjonalizm jest silniejszy niż kiedykolwiek, a separatystyczny New Flemish Alliance (N-VA) jest obecnie jedną z największych partii w Belgii i kluczowym partnerem w rządzie koalicyjnym.

N-VA naciska na stworzenie republiki flamandzkiej, a podczas wyborów w 2018 r. Może mieć ona szansę. Minister Flandrii, Prezydent Geert Bourgeois wezwał hiszpański rząd do rozpoczęcia rozmów z “legalnymi przywódcami pokojowych ludzi”.

3. BASKOWIE W HISZPANII

Grupa separatystyczna ETA została założona w 1959 r., Aby promować interesy regionu baskijskiego. później zamieniając się w brutalną kampanię niepodległościową, która obecnie obwiniana jest za śmierć 829 osób. ETA przeprowadziła ostatni atak w 2010 r.

Członkowie ETA przystąpili do francusko-hiszpańskiej partii politycznej Basu o nazwie Sortu, która pracuje dla “pełnej wolności” dla 2,2 miliona mieszkańców Kraju Basków.
W Bilbao zademonstrowano 40 000 osób w celu poparcia referendum katalońskiego.

Prezydent regionalny, Inigo Urkullu, wezwał do uznania narodów katalońskich i baskijskich.

4. NOWA KALEDONIA, FRANCJA

Nowa Kaledonia, zamorskie terytorium Francji, zamieszkuje 280 tys osób, w listopadzie przyszłego roku odbędzie się referendum w sprawie odłączenia się od Francji. W 1998 r. Porozumienie z Paryżem o większej autonomii, chociaż wielu aktywistów twierdzi, że nie została w pełni przyznana autonomia.Nowa Kaledonia ma czwartą część światowych zasobów niklu, ale podobnie jak w przypadku większości kolonialnych związków, bogactwo jest odpowiednio dzielone.

5. KORSYKA, FRANCJA

Korsyka to śródziemnomorska wyspa licząca 330 000 osób.

Separatystyczny Front Wyzwolenia Narodowego Korsyki (FLNC) zakończył walkę zbrojną w czerwcu 2014 r. I obecnie popycha do politycznego rozwiązania swoich żądań.
Od 2015 r. Nacjonaliści prowadzą zebranie wyspy, ponieważ Korsyka posiada obecnie szczególny status administracyjny, zapewniający pewne uprawnienia i zachowuje silną autonomię.

Korsyka zgromadziła “niezaprzeczalną legitymizację rządu Katalonii”.

6. WYSPY OWCZE

W kwietniu 2018 roku zostanie przeprowadzone referendum wśród mieszkańców. Nowa Konstytucja, w której będą wypowiadać się mieszkańcy może być pierwszym krokiem do uzyskania niepodległości.

7. LOMBARDIA I WENECJA, WŁOCHY

Dwa zamożne regiony Włoch, chcą wstrzymania referendum zaplanowanego na 22 października tego roku. Politycy w Lombardii i Wenecji, które łącznie stanowią blisko jedną trzecią gospodarki Włoch, wymagają większego udziału w dochodach z podatków.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Źródło: Orwellsky.blogspot.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
pigwus
Użytkownik
pigwus

Ciekawe jak to wszystko się potoczy.