Zmiany, które zniszczą Unię Europejską?

Opublikowano: 12.10.2017 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 674

Wydarzenia z ostatnich dni w Hiszpanii czy Brexit? Jakie zmiany będą gwoździem do trumny Unii Europejskiej? Katalonia naciska na swój ruch niepodległościowy, co dosłownie przeraża władze Hiszpanii i Unii Europejskiej. Warto jest wiedzieć, że Katalonia nie jest jedynym regionem w UE chcącym uzyskać większą autonomię.

Oto siedem regionów w Unii Europejskiej, które mogą dążyć do separacji i powodować dalsze rozdrobnienie w już osłabionej Europie .

1. SZKOCJA, WIELKA BRYTANIA

W 2014 r. W Szkocji odbyło się historyczne referendum. 55% głosuje za separacją od władz Londynu. Pierwszy minister Nicola Sturgeon, szef niepodległej szkockiej partii narodowej, prosi o drugie referendum, gdy Wielka Brytania wyjdzie z UE.

Szkocja liczy sobie 5,2 miliona osób i od 1998 r. posiada autonomiczny parlament, który zajmuje się sprawami edukacji, zdrowia, środowiska naturalnego i sprawiedliwości. Dyplomacja i obrona pozostają pod kontrolą Londynu.

Sturgeon otwarcie potępił hiszpańską przemoc policji podczas głosowania w sprawie niezależności Katalonii.

2. FLANDRIA, BELGIA

Obok centrum oligarchii UE, Belgia jest tylko państwem zunifikowanym, utworzonym w 1830 roku w wyniku powstania przeciwko dominacji holenderskiej.

Flamandzki nacjonalizm jest silniejszy niż kiedykolwiek, a separatystyczny New Flemish Alliance (N-VA) jest obecnie jedną z największych partii w Belgii i kluczowym partnerem w rządzie koalicyjnym.

N-VA naciska na stworzenie republiki flamandzkiej, a podczas wyborów w 2018 r. Może mieć ona szansę. Minister Flandrii, Prezydent Geert Bourgeois wezwał hiszpański rząd do rozpoczęcia rozmów z “legalnymi przywódcami pokojowych ludzi”.

3. BASKOWIE W HISZPANII

Grupa separatystyczna ETA została założona w 1959 r., Aby promować interesy regionu baskijskiego. później zamieniając się w brutalną kampanię niepodległościową, która obecnie obwiniana jest za śmierć 829 osób. ETA przeprowadziła ostatni atak w 2010 r.

Członkowie ETA przystąpili do francusko-hiszpańskiej partii politycznej Basu o nazwie Sortu, która pracuje dla “pełnej wolności” dla 2,2 miliona mieszkańców Kraju Basków.
W Bilbao zademonstrowano 40 000 osób w celu poparcia referendum katalońskiego.

Prezydent regionalny, Inigo Urkullu, wezwał do uznania narodów katalońskich i baskijskich.

4. NOWA KALEDONIA, FRANCJA

Nowa Kaledonia, zamorskie terytorium Francji, zamieszkuje 280 tys osób, w listopadzie przyszłego roku odbędzie się referendum w sprawie odłączenia się od Francji. W 1998 r. Porozumienie z Paryżem o większej autonomii, chociaż wielu aktywistów twierdzi, że nie została w pełni przyznana autonomia.Nowa Kaledonia ma czwartą część światowych zasobów niklu, ale podobnie jak w przypadku większości kolonialnych związków, bogactwo jest odpowiednio dzielone.

5. KORSYKA, FRANCJA

Korsyka to śródziemnomorska wyspa licząca 330 000 osób.

Separatystyczny Front Wyzwolenia Narodowego Korsyki (FLNC) zakończył walkę zbrojną w czerwcu 2014 r. I obecnie popycha do politycznego rozwiązania swoich żądań.
Od 2015 r. Nacjonaliści prowadzą zebranie wyspy, ponieważ Korsyka posiada obecnie szczególny status administracyjny, zapewniający pewne uprawnienia i zachowuje silną autonomię.

Korsyka zgromadziła “niezaprzeczalną legitymizację rządu Katalonii”.

6. WYSPY OWCZE

W kwietniu 2018 roku zostanie przeprowadzone referendum wśród mieszkańców. Nowa Konstytucja, w której będą wypowiadać się mieszkańcy może być pierwszym krokiem do uzyskania niepodległości.

7. LOMBARDIA I WENECJA, WŁOCHY

Dwa zamożne regiony Włoch, chcą wstrzymania referendum zaplanowanego na 22 października tego roku. Politycy w Lombardii i Wenecji, które łącznie stanowią blisko jedną trzecią gospodarki Włoch, wymagają większego udziału w dochodach z podatków.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pigwus 13.10.2017 20:45

    Ciekawe jak to wszystko się potoczy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.