Zmianami w izbach wytrzeźwień zajmie się TK

Opublikowano: 18.01.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 242

Prezydent Bronisław Komorowski zdecydował się skierować do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Poinformował dziś o tym na briefingu prasowym prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz. Tym samym nie potwierdziły się nasze obawy – kontrowersyjne zmiany w przepisach dotyczących izb wytrzeźwień na razie nie wejdą w życie. Takie pomysły jak obowiązkowy monitoring wizyjny w każdej izbie oraz nowe środki przymusu, które mogliby stosować pracownicy izb, dzięki decyzji prezydenta poddane zostaną tzw. kontroli prewencyjnej.

Jak informowaliśmy, ze względu na wejście w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dziś powinny zacząć obowiązywać nowe regulacje dotyczące ustalania wysokości opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień. Choć wyrok został wydany w kwietniu ubiegłego roku, prace nad nowelizacją rozpoczęły się dopiero w listopadzie. Wywołało to istną lawinę legislacyjną – w ciągu dwóch tygodni ustawa przetoczyła się przez Sejm i Senat, aż w końcu wylądowała na biurku Prezydenta. I tu właśnie udało się lawinę powstrzymać.

Minister Łaszkiewicz zaznaczył, że ustawa ma znamiona niekonstytucyjności, a działania parlamentu ograniczają konstytucyjne prawo prezydenta do rozpatrzenia ustawy w ciągu 21 dni. To właśnie wpłynęło na decyzję o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego. Minister podkreślił ponadto, iż ustawa dotyka bardzo istotnych kwestii wolności obywatelskiej i Prezydent musiał zważyć dwie racje – z jednej strony dochody gmin, a z drugiej konstytucyjne prawo do wolności obywatela. Na szczęście przeważyło to drugie. Mamy z związku z tym nadzieję, że ten argument – obok kwestii proceduralnych – znajdzie odbicie w treści wniosku, który prezydent skieruje do Trybunału.

Opracowanie: Barbara Gubernat
Źródło: Fundacja Panoptykon

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o