Zmarł były prezydent USA George H. W. Bush

Opublikowano: 01.12.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1261

W wieku 94 lat odszedł George H. W. Bush, 41. prezydent Stanów Zjednoczonych. W ostatnich latach zmagał się z problemami zdrowotnymi.

George Herbert Walker Bush urodził się w 12 czerwca 1924 r. Po ukończeniu Phillips Academy zaciągnął się do wojska, konkretnie do służby lotniczej marynarki wojennej USA. W trakcie II wojny światowej brał udział w walkach na Pacyfiku. Po zakończeniu konfliktu podjął studia ekonomiczne na prestiżowym Uniwersytecie Yale, następnie pracował w przemyśle naftowym.

Do świata polityki wszedł w latach 1960., został członkiem Partii Republikańskiej. Piastował m.in. funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych przy ONZ, w końcu w 1981 r. został 43. wiceprezydentem kraju i na tym stanowisku, u boku prezydenta Ronalda Reagana, spędził osiem lat. Jako naturalny następca bardzo popularnego Reagana w wyborach w 1988 r. pokonał kandydata Demokratów, Michaela Dukakisa i kandydata Libertarian, Rona Paula. 20 stycznia 1989 r. został zaprzysiężony jako 41. prezydent USA.

Czasy prezydentury George’a H. W. Busha przypadły na okres głębokich przemian politycznych po drugiej stronie żelaznej kurtyny – to właśnie wtedy na sile nabrała demokratyzacja poszczególnych państw obozu komunistycznego, którą Bush oczywiście mocno wspierał. W trakcie jego rządów USA zaangażowało się m.in. w operację obalenia reżimu Manuela Noriegi w Panamie (operacja „W słusznej sprawie”) i w I wojnę w Zatoce Perskiej, gdzie Amerykanie, przewodzący międzynarodowej koalicji wojskowej, pokonali siły irackie, które nieco wcześniej najechały na Kuwejt (operacja „Pustynna Burza”).

Bushowi nie udało się wygrać kolejnych wyborów i w 1994 r. uległ kandydatowi Partii Demokratycznej, Billowi Clintonowi. Jego zaangażowanie w sprawy publiczne stopniowo spadało. W 2001 r. prezydentem USA został jego syn, George Walker Bush, który piastował swój urząd przez dwie kolejne kadencje.

George Bush senior zmagał się w ostatnim czasie z problemami zdrowotnymi. Tylko w tym roku musiał być dwukrotnie hospitalizowany – z powodu infekcji i niskiego ciśnienia. Były „pierwszy obywatel USA” zmagał się też z chorobą Parkinsona. W kwietniu tego roku zmarła jego żona, Barbara Bush, z którą spędził w małżeństwie 73 lata.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Zdjęcie: Wikimedia Commons (CC0)
Na podstawie: ABC13.com, Rp.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
tojazenn
Użytkownik
tojazenn

Wielki tego swiata morderca zmarl smiercia naturalna