Zmarł Abimael Guzmán – twórca Świetlistego Szlaku

Opublikowano: 13.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1005

Jak poinformował peruwiański Państwowy Instytut Więziennictwa (INPE), w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w bazie marynarki wojennej w Callao zmarł w wieku 86 lat Abimael Guzmán. Twórca, wieloletni przywódca i główny ideolog organizacji terrorystycznej Świetlisty Szlak odbywał tam karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Abimael Guzmán, znany również jako towarzysz Gonzalo, był profesorem filozofii na uniwersytecie w Ayacucho. Na początku lat 1970. wraz ze swoimi zwolennikami utworzył maoistyczną organizację Świetlisty Szlak (hiszp. Sendero Luminoso). W 1980 roku grupa rozpoczęła działalność zbrojną przeciwko peruwiańskiemu rządowi. Z czasem pojedyncze akty terroru przerodziły się w regularną wojnę partyzancką z wojskami rządowymi. W szczytowym okresie szeregi Świetlistego Szlaku liczyły ok. 10 tys. bojowników.

Senderystów charakteryzowała brutalność i bezwzględność w zwalczaniu wszelkich form sprzeciwu. Kosztowało to z czasem Świetlisty Szlak utratę poparcia wśród chłopów i ludności tubylczej, jakim z początku cieszyli się partyzanci. Szacuje się, że krwawa wojna domowa, naznaczona licznymi zbrodniami Świetlistego Szlaku i wojsk rządowych, pochłonęła ok. 70 tys. ofiar.

Sam Abimael Guzmán przez lata kierował organizacją ukrywając się w Limie. Tam też, w wyniku zakrojonej na szeroką skalę operacji służb specjalnych, został 12 września 1992 roku aresztowany i skazany na karę dożywotniego więzienia. Bez jego talentów organizatorskich Świetlisty Szlak szybko stracił na znaczeniu. Niedługo później zatrzymano wiele innych osób z kierownictwa, a resztki samej organizacji, utraciwszy ideologiczne konotacje, przekształciły się w kartel narkotykowy.

„Zmarł przywódca terrorystów Abimael Guzmán, odpowiedzialny za śmierć niezliczonych rzesz naszych rodaków. Nasze stanowisko potępiające terroryzm jest stanowcze i niezachwiane. Tylko demokratycznie zbudujemy Peru sprawiedliwe i zorientowane na rozwój służący naszemu narodowi” – napisał na „Twitterze” prezydent Pedro Castillo, w młodości członek rondas campesinas – samoobron chłopskich ochraniających mieszkańców wsi przed bojownikami Świetlistego Szlaku.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o