Transformacja komórek tasiemca w ludzkiej tkance

Opublikowano: 08.11.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 5

Dzięki współpracy naukowców z Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) i brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej udało się postawić przedziwną diagnozę: inwazji nieprawidłowych, namnażających się i genetycznie zmienionych komórek tasiemca karłowatego (Hymenolepis nana) w ludzkich tkankach. To nowy mechanizm chorobowy, wskazujący na związki między zakażeniem a nowotworem.

Kolumbijscy lekarze próbowali zdiagnozować 41-latka w 2013 r. U nosiciela wirusa HIV występowały guzy, niektóre o wielkości nawet 4 cm. W próbkach z biopsji węzła chłonnego i płuc zaobserwowano gniazda monomorficznych, niezróżnicowanych komórek. Ich cechy morfologiczne oraz inwazyjny charakter przywodziły na myśl komórki nowotworowe, ale małe rozmiary sugerowały, że nie są one pochodzenia ludzkiego. Jak wyjaśniają autorzy publikacji z New England Journal of Medicine, miały one wielkość ok. 1/10 komórki ludzkiej. “To zupełnie nie miało sensu” – opowiada dr Atis Muehlenbachs z CDC, który przetestował kilka teorii, w tym skurczenia ludzkich komórek nowotworowych i nowo odkrytego zakażenia.

Ostatecznie badania genetyczne (reakcja łańcuchowa polimerazy) pozwoliły zidentyfikować DNA H. nana. Choć komórek nie dało się rozpoznać jako należących do tasiemca, dodatkowym potwierdzeniem było choćby barwienie immunohistochemiczne.

“To [moja] najdziwniejsza sprawa, która przez wiele nocy spędzała mi sen z oczu. Powinno być jasne, czy to nowotwór, czy infekcja. To niezwykłe, że przez 2 miesiące nie dało się tego rozstrzygnąć.”

Pacjent był tak chory, że zmarł w Medellín 3 dni po wykryciu DNA pasożyta.

Naukowcy sądzą, że nie tyle tasiemiec miał nowotwór, co jedno z jego jaj przeniknęło przez wyściółkę jelit, zmutowało i ostatecznie nabrało cech nowotworu.

W dowolnym momencie liczba zakażonych H. nana osób sięga nawet 75 mln. CDC podkreśla, że najlepszym sposobem uniknięcia infekcji jest mycie rąk i gotowanie warzyw.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: BBC.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o